Egzamin ósmoklasisty 2022. Mamy arkusz CKE z języka polskiego!
Obserwuj naTemat w Wiadomościach Google
- We wtorek o godz. 9 ósmoklasiści rozpoczęli rozwiązywanie testu z języka polskiego
- Przystąpienie do egzaminu ósmoklasisty jest warunkiem ukończenia szkoły podstawowej. Wyniki zostaną ogłoszone 1 lipca
- Po południu CKE opublikowała arkusz egzaminacyjny
We wtorek 24 maja dla ponad pół miliona uczniów ósmych klas szkół podstawowych w Polsce rozpoczął się egzaminacyjny maraton. Przed południem zakończył się pierwszy egzamin – test z języka polskiego. Uczniowie musieli też napisać dłuższy tekst własny – na jeden z zaproponowanych w arkuszu tematów.
Po godz. 10 na Twitterze zaczęły pojawiać się nieoficjalne informacje, że w tym roku ósmoklasistom przyszło się zmierzyć z "Zemstą" Aleksandra Fredry.
Rozpoczął się egzamin ósmoklasisty 2022
Na rozwiązanie egzaminu młodzież miała 120 minut. Uczniowie ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi mieli przedłużoną pracę z arkuszem maksymalnie o 60 minut. Dla uczniów z Ukrainy egzamin trwał 210 minut.
Z egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego można zdobyć łącznie 45 punktów. Liczba uzyskanych punktów nie decyduje jednak o zdaniu lub niezdaniu testu. Egzamin ósmoklasisty nie ma bowiem określonego progu zdawalności – wystarczy się na nim pojawić, aby został on zaliczony.
Wynik ma natomiast wpływ na przyjęcie ucznia do wybranej przez niego szkoły ponadpodstawowej. Połowa wszystkich punktów do zdobycia stanowi punkty uzyskane na egzaminie. Druga połowa to punkty za oceny na świadectwie szkolnym i pozostałe osiągnięcia ucznia.
Czytaj także: Egzamin ósmoklasisty 2022: obstawiali Balladynę, ale tej lektury nikt się nie spodziewał
Trzeba jednak pamiętać, że przystąpienie do egzaminu jest warunkiem ukończenia szkoły podstawowej. Obowiązuje również bezwzględny zakaz wnoszenia na salę urządzeń elektronicznych i telekomunikacyjnych.
Jeśli któryś z uczniów, z powodów zdrowotnych lub losowych, nie przystąpi do egzaminu we wtorek, w środę i czwartek, będzie go pisał w drugim terminie – w dniach do 13 do 15 czerwca.
Egzamin ósmoklasisty: terminy
Ósmoklasiści przystąpią w sumie do trzech testów. W środę 25 maja czeka ich egzamin z matematyki (godz. 9).
Z kolei w czwartek 26 maja odbędzie się egzamin ósmoklasisty z języka angielskiego (godz. 9).
Kiedy wyniki egzaminu ósmoklasisty?
Egzamin ósmoklasisty jest przeprowadzany po raz czwarty. Pierwszy raz uczniowie klas ósmych szkół podstawowych zdawali go w 2019 roku – zastąpił egzamin gimnazjalny.
Testy, podobnie jak przed rokiem, są przeprowadzone na podstawie wymagań egzaminacyjnych, które zostały ogłoszone w grudniu 2020, a nie na podstawie wymagań określonych w podstawie programowej.
Prace uczniów zostaną sprawdzone przez egzaminatorów. Wyniki egzaminu ósmoklasisty zostaną ogłoszone 1 lipca. Zaświadczenia o wynikach uczniowie otrzymają z kolei 8 lipca.
Egzamin ósmoklasisty: arkusz CKE z języka polskiego
Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała arkusze z poniedziałkowego egzaminu z polskiego po godz. 13. Potwierdziły się wcześniejsze doniesienia z mediów społecznościowych – uczniowie musieli zmierzyć się z "Zemstą" Fredry.
Do rozwiązania było 17 zadań otwartych i zamkniętych. W zadaniu nr 18 trzeba było napisać zaproszenie na piknik szkolny zorganizowany z okazji Światowego Dnia Życzliwości i Przyjaźni.
Ostatnie zadanie dotyczyło wypracowania na jeden z dwóch zaproponowanych tematów. Pierwszy temat brzmiał: "Z przyjacielem łatwiej pokonywać trudności. Napisz rozprawkę, w której rozważysz trafność tego stwierdzenia. W wypracowaniu odwołaj się do wybranej lektury obowiązkowej oraz innego utworu literackiego".
Temat drugi dotyczył przygody i refleksji: "Napisz opowiadanie o spotkaniu z jednym z bohaterów wybranej lektury obowiązkowej. Wspólna przygoda skłoniła Cię do refleksji, że warto było przenieść się do świata przedstawionego tej lektury. Wypracowanie powinno dowodzić, że dobrze znasz wybraną lekturę obowiązkową".
Arkusz CKE z egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego można pobrać tutaj.
Czytaj także: https://natemat.pl/411412,cke-sklada-zawiadomienie-do-prokuratury-ws-przeciekow-na-maturze