Oto najbardziej szczodrzy darczyńcy Kościoła. Na długiej liście nie ma... Polski

Alan Wysocki
21 czerwca 2022, 08:26 • 1 minuta czytania
Watykan postanowił ujawnić oficjalną listę najbardziej szczodrych darczyńców z całego świata. W ramach świętopietrza na rzecz kontynuowania działalności papieża Franciszka i realizacji misji Kościoła katolickiego zebrano 46,9 mln euro. Ale Polska znalazła się poza zestawieniem.
Watykan ujawnił, kto dał najwięcej na Kościół. Polska poza zestawieniem Fot. Vincenzo Pinto / AFP / East News

Obserwuj naTemat w Wiadomościach Google.


Kościół katolicki ujawnił wyniki zbiórki na prowadzenie misji papiestwa. Polska poza rankingiem

Polska – kraj, którego rząd i spora część społeczeństwa szczyci się silną pozycją Kościoła katolickiego - nie znalazł się w zestawieniu najbardziej hojnych darczyńców na prowadzenie misji przez papieża Franciszka.

Czytaj także: Beata Kempa tłumaczy się z "biura w kościele": To były absurdalne informacje

16 czerwca urzędnicy Watykanu opublikowali raport po zbiórce świętopietrza w ubiegłym roku. W 2021 roku zgromadzono sumę 46,9 mln euro. W tej kwocie 29 mln euro stanowiły środki, które udało się zgromadzić diecezjom. 15,4 mln euro zaś wpłynęło od zakonów, prywatnych darczyńców oraz fundacji i innych organizacji pozarządowych.

Czytaj także: Kuria chciała badać orientację seksualną ofiary księdza pedofila. "Mógł czerpać przyjemność" W podziale na kraje najlepiej prezentują się Stany Zjednoczone, z których na konto Kościoła spłynęło 13 mln euro. Na drugim miejscu, jak można się domyślić, znalazły się Włochy dostarczając na działalność charytatywną papieża 5 mln euro.

Podium zamykają Niemcy z wynikiem 2,3 mln euro. Co ciekawe, Polskę wyprzedziły nawet o wiele mniej katolickie kraje jak Francja (1,2 mln euro), Hiszpania (0,9 mln euro), Czechy (0,6 mln euro) czy też Kanada (0,4 mln euro).

Czytaj także: Niemiecka gazeta analizuje zachowanie papieża ws. wojny w Ukrainie. W tle tajemnice fatimskie

Serwis Vaticannews.va wyliczył, że wyniki świętopietrza od 2015 do 2020 spadły o 23 proc. W 2020 roku odnotowano kolejny spadek na poziomie 18 proc. względem 2019 roku. W 2021 zaś udało się zebrać o 2,8 mln euro więcej w stosunku do 2020 roku.

Zgromadzone środki, jak czytamy, wydawane są na trzy obszary misji Kościoła katolickiego. Pierwszym z nich są projekty społeczne dotyczące budowy szkół lub akcji odnoszących się do ochrony godności ludzkiej.

Czytaj także: Papież Franciszek chce abdykować? Nowe doniesienia o możliwej rezygnacji głowy Kościoła

Drugim obszarem jest ewangelizacja i wspieranie aktywności Kościoła w krajach takich jak Sudan Południowy czy Indonezja. Trzecim obszarem jest rozszerzanie wpływów poprzez budowę nowych kościołów i tworzenie nowych parafii.

Czytaj także: https://natemat.pl/420337,abp-glodz-usuniety-z-grona-prestizowego-zakonu