Oto osiem najsmutniejszych filmów wszech czasów. Każdy wylewa na nich wiadra łez

Ola Gersz
28 sierpnia 2022, 20:06 • 1 minuta czytania
Są takie filmy, na których nie sposób rzewnie nie płakać. I to niezależnie od gatunku czy opowiedzianej historii – w końcu chodzi przecież o emocje. Oto 8 najsmutniejszych filmów wszech czasów. I chociaż ta lista mogłaby być jeszcze dłuższa, to wybraliśmy największe wyciskacze łez.
Na niektórych filmach nie da się nie płakać Fot. Kadr z filmu "Życie jest piękne"

1. Wybór Zofii (1982)

"Wybór Zofii" to aktorski popis Meryl Streep (gwiazda dostała za tę rola Oscara). Melodramat Alana J. Pakuly opowiada o relacji trojga mieszkańców Brooklynu niedługo po II wojnie światowej: polskiej imigrantki Sophie, która przeżyła obóz w Auschwitz, jej kochanka Nathana, Żyda, który zbiera dowody Holocaustu oraz młodego pisarza Stingo. Pewnego dnia Sopnie otwiera się i opowiada o czasach wojny. Tragiczna historia Sophie oraz niemożliwy wybór, którego musiała dokonać, czynią z "Wyboru Zofii" jeden z najsmutniejszych filmów w historii kina.


2. Bambi (1942)

Filmy animowane często są prawdziwymi wyciskaczami łez. Wystarczy wspomnieć dogłębnie smutną "Pajęczynę Charlotty" z 1973 roku czy praktycznie wszystkie animacje Pixara. Jednak filmem, na którym łzy wylewają kolejne pokolenia widzów (i to już od 80 lat) jest "Bambi". To właśnie na tej animacji pierwszy raz zapłakał przecież nigdy nieroniący łez Chandler z "Przyjaciół". Mały jelonek Bambi razem ze swoimi przyjaciółmi eksploruje las pod czujnym okiem mamy, gdy wydarza się jedna z jedna z najsmutniejszych scen w kinematografii. I wcale nie ma w tym przesady.

3. Tajemnica Brokeback Mountain (2005)

W zestawieniu smutnych filmów nie mogło zabraknąć "Tajemnicy z Brokeback Mountain" Anga Lee, nagrodzonego trzema Oscarami dramatu, który w 2005 roku budził kontrowersje i łamał tabu. To poruszająca historia dwóch kowbojów, Ennisa (Heath Ledger) i Jacka (Jake Gyllenhaal), którzy w latach 60. XX wieku pasą razem owce na amerykańskiej prowincji i niespodziewanie zbliżają się do siebie. Mężczyźni opuszczają wzgórze Brokeback, rozchodzą się i zakładają swoje rodziny. Przez następne lata nie będą mogli jednak o sobie zapomnieć, a ich zakazane, tragiczne uczucie będzie tlić się w ukryciu przed światem.

4. Lista Schindlera (1993)

"Lista Schindlera" zdobyła aż siedem Oscarów (w tym za najlepszy film roku) i jest uważana za jedno z najlepszych dzieł filmowych wszech czasów – i najbardziej wstrząsających. Mówimy w końcu o filmie o II wojnie światowej i Holokauście (w tej kategorii wyciskaczem łez jest również wybitny "Pianista" Romana Polańskiego, który nie zmieścił się na liście). Dramat Stevena Spielberga opowiada prawdziwą historię Niemca Oscara Schindlera (Liam Nesson), który uratował około 1100 osób od śmierci w obozach koncentracyjnych. I chociaż film pokazuje niepojęte piekło Zagłady, to udowadnia również, że czasami tylko jeden człowiek wystarczy, aby zrobić różnicę.

5. Moja dziewczyna (1991)

Filmy dla dzieci i nastolatków również potrafią złamać serce: "Siedem minuty po północy", "Most do Terabithii" czy właśnie kultowa już w swoim gatunku "Moja dziewczyna" z Anną Chlumsky i Macaulayem Culkinem. To ciepły i uroczy film (a jednocześnie lekko makabryczny) o 11-letniej Vadzie, która wchodzi w okres dojrzewania, a wakacyjne dni spędza ze swoim najlepszym przyjacielem Thomasem. Dziewczynkę, która niedawno straciła matkę, fascynuje śmierć, gdyż jej ojciec pracuje w zakładzie pogrzebowym. "Moja dziewczyna" to klasyk, na którym wszyscy rzewnie płakaliśmy w dzieciństwie.

6. Zielona mila

"Zielona mila" stała się już obiektem kultu widzów i niewątpliwie zniszczy cię emocjonalnie. Dramat Franka Darabonta na podstawie książki Stephena Kinga dzieje się w 1935 roku i opowiada o strażniku więziennym (Tom Hanks), który odprowadza skazańców do celi śmierci długim korytarzem nazywanym "Zieloną Milą". Pewnego dnia do więzienia przybywa nowy więzień John Coffey (Michael Clarke Duncan), czarnoskóry mężczyzna skazany na karę śmierci za zabójstwo dwóch białych dziewczynek. Coffen nie jest jednak zwykłym skazańcem i odmieni życie zarówno strażnika, jak i innych więźniów.

7. Życie jest piękne (1997)

Nagrodzone trzema Oscarami "Życie jest piękne" Roberto Benigniego to kolejny w tym zestawieniu film o Holokauście. Jednak bardzo nietypowy. Włoskie dzieło jest bowiem komediodramatem, który skupia się na perspektywie dziecka. Kiedy Guido trafia do obozu koncentracyjnego ze swoim synkiem, postanawia uchronić go przed nieludzkim koszmarem. Mówi więc małemu Giosué, że obóz zagłady jest formą gry dla dorosłych i chłopiec musi bardzo się postarać, aby zwyciężyli. Mimo tragicznych okoliczności "Życie jest piękne" to film pełen piękna, magii i wrażliwości.

8. Titanic (1997)

Tego filmu nie da się obejrzeć raz. Obojętnie jednak, który raz z kolei włączysz nagrodzonego 11 Oscarami "Titanica", zawsze będziesz płakał. Reżyserowi Jamesowi Cameronowi nie wystarczył bowiem fakt, że w katastrofie ogromnego transatlantyka z 1912 roku zginęło ponad 1,5 tysiąca ludzi, co już samo w sobie jest wystarczająco smutne. Musiał dodać nierówności klasowe, tragiczną historię miłosną czy oktet smyczkowy, który grał do samego końca. I to działa.