Książę Karol u boku matki. "Królowa może wkraczać w ostatni rozdział życia"
- Nicholas Witchell, królewski ekspert BBC relacjonował dla rozgłośni stan zdrowia monarchini
- W jego wypowiedzi, w której odniósł się do obecności u jej boku najbliższej rodziny, Witchell zasugerował, że to ostatnie chwile królowej Elżbiety II
- Do Balmoral przyjechała już część rodziny królewskiej, a w drodze są także Książę Harry i Meghan
Nicholas Witchell, który jest ekspertem królewskim BBC, powiedział na antenie stacji, że wiadomości z Balmoral o obawach o zdrowie Królowej mogą być znakiem, że życie monarchini "może wkroczyć w ostatni rozdział" (moving into its final chapter).
– Ludzie uznają za dość abstrakcyjną myśl, że życie królowej może przejść do ostatniego rozdziału – powiedział w BBC korespondent, który także uzasadnił swoją wypowiedź.
Wszyscy bliscy u boku Elżbiety
W Balmoral jest już książę Karol, który zastępował Elżbietę w ostatnim czasie. Do Królowej udała się także Camilla i księżniczka Anna . Pozostałe dzieci, książę Andrzej i książę Edward, podróżują do posiadłości Aberdeenshire, podobnie jak wnuki, w tym książę William, książę Harry i jego żona Meghan. – Fakty mówią same za siebie - wszystkie jej dzieci, Cambridges i Sussexes są w drodze do Balmoral. Nie robiłyby tego, gdyby nie miały odpowiedniego powodu – ocenił Nicholas Witchell.
Bez optymistycznych perspektyw
Witchell nie krył ponurego nastroju, który panuje w pałacu, a także tego, że lekarze ewidentnie przejawiają obawy o zdrowie Elżbiety II. O niepewnej przyszłości miał świadczyć również sposób przekazywania informacji o stanie zdrowia monarchini.
Na podstawie informacji medycznych, oświadczenie o zachorowaniu Elżbiety II wydał pałac:
Korespondent BBC wytłumaczył, że po takiej informacji członkowie rodziny Windsorów "raczej nie mają oczekiwań", a Brytyjczycy nie powinni się szybko spodziewać kolejnych komunikatów.
Przed bramami pałacowymi gromadzą się jednak tłumy fanów monarchini, którzy nie kryją łez i obaw stanem zdrowia Elżbiety II.
Najdłużej panująca monarchini
Choć perspektywa dotycząca prawdopodobieństwa powrotu królowej do zdrowia raczej nie napawa optymizmem, eksperci podkreślają, że nic nie jest przesądzone. Na wypadek śmierci Elżbiety II opublikowano już jednak plan, o czym pisaliśmy w naTemat.
Operacja "London Bridge" szczegółowo opisuje kolejność informowania poszczególnych osób o śmierci Elżbiety II, procedurach związanych z komunikacją oraz symbolami żałobnymi.
Czytaj także: Operacja "London Bridge". Ujawniono plan na wypadek śmierci Królowej Elżbiety II
Królowa Elżbieta II jest najdłużej panującą monarchinią dynastii Windsorów i zasiada na tronie od 70 lat.
W 2015 roku prześcignęła swoją prababkę – Wiktorię, która panowała 63 lata, 7 miesięcy i 2 dni. W kwietniu Elżbieta "przeżyła" także męża. Książę Filip zmarł w ubiegłym roku, tuż przed swoimi setnymi urodzinami.