Nieoświetlony śmigłowiec wojskowy wystraszył mieszkańców. Wiadomo, dlaczego latał nad miastem
- W sobotę wieczorem mieszkańców Świnoujścia zaniepokoił nietypowy widok na niebie.
- Chodzi o helikopter wojskowy, który latał nad budynkami w mieście. Maszyna była nieoświetlona, co spotęgowało domysły mieszkańców.
- Portal iswinoujscie.pl tłumaczy, co było powodem niecodziennego zdarzenia.
Nieoświetlony helikopter wojskowy w Świnoujściu
W sobotę 17 września w godzinach wieczornych mieszkańców Świnoujścia zaniepokoił nietypowy widok na niebie. Był to nieoświetlony helikopter wojskowy. Wydobywający się z niego potężny hałas spowodował u mieszkańców wyraźny strach i niepokój. Wiele osób postanowiło skontaktować się z lokalną redakcją w celu ustalenia przyczyn nietypowej sytuacji.
Jak podaje portal iswinoujscie.pl, oprócz śmigłowca przy Wybrzeżu Władysława IV za stacją Orlen pojawiła się także spora ilość wojskowych nieoznakowanych pojazdów, co jeszcze bardziej zaniepokoiło mieszkańców. Poruszenie widać było także na wodzie, ponieważ na kanale pływał wojskowy ponton oraz straż graniczna. Do sieci trafiło nawet nagranie z nocnych manewrów helikoptera.
Powód wzmożonej aktywności wojskowych maszyn w Świnoujściu
Okazuje się, że mieszkańcy Świnoujścia nie mieli się czego bać, bo wzmożona aktywność wojskowych maszyn to wynik trwających manewrów wojskowych pod kryptonimem Rekin-22.
Polska Marynarka Wojenna poinformowała wcześniej, że w piątek na Bałtyku rozpoczną się manewry pod wskazanym kryptonimem. W działaniach taktycznych weźmie w sumie udział niemal 20 okrętów z Litwy, Łotwy i Estonii. Piątkowe manewry są kolejnymi ćwiczeniami, po ubiegłorocznych dwóch edycjach "Solidarnej Belony".
Czym jest operacja Rekin-22?
O manewrach wojskowych na Morzu Bałtyckim informował kilka dni temu rzecznik prasowy Centrum Operacji Morskich kmdr ppor. Piotr Dulas. Przekazał wówczas, że manewry integrować będą działania związków taktycznych działających w domenie morskiej, takich jak 3 Flotylla Okrętów, 8 Flotylla Obrony Wybrzeża oraz Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej.
– Dodatkowo działania okrętów w morzu wspierać będą samoloty i śmigłowce Sił Powietrznych, Wojska Specjalne oraz specjalistyczne jednostki brzegowe takie jak Morska Jednostka Rakietowa, 6 Ośrodek Radioelektroniczny, dywizjony przeciwlotnicze, bataliony saperów czy Batalion Dowodzenia MW - wyliczył Dulas cytowany przez portal gdynianaszemiasto.pl.
"Gwałtowny wzrost cen paliw i gazu, a także cen innych towarów dostarczanych drogą morską, zarówno tych codziennego użytku, jak i istotnych dla produkcji przemysłowej – to jedynie wybrane konsekwencje blokady państwa od strony morza. W oparciu o taką właśnie sytuację już ponad 10 lat temu opracowywano scenariusze największych ćwiczeń Marynarki Wojennej pod kryptonimem REKIN" – podaje portal defence24.pl.