Ujawniono akt zgonu Elżbiety II. Wskazano przyczynę śmierci królowej
- Królowa Elżbieta II zmarła w czwartek 8 września w wieku 96 lat
- Na tronie zasiadała od 1952 roku. Była najdłużej panującym monarchą w historii Wielkiej Brytanii
- Tron automatycznie przejął jej najstarszy syn Karol
- Do tej pory nie była znana przyczyna jej śmierci. Poznaliśmy ją w czwartek 29 września
Akt zgonu królowej opublikował szkocki departament rządowy, który jest odpowiedzialny za rejestrację stanu cywilnego, spis ludności, demografię i statystyki. Wynika z niego, iż królowa Elżbieta II zmarła ze starości.
W lutym Elżbieta II zachorowała na COVID-19. Informowano wtedy, że przechodzi go w łagodny sposób, ale jakiś czas później, podczas wirtualnej wizyty w szpitalu, w trakcie rozmowy z personelem królowa powiedziała, że czuła się "bardzo zmęczona i wyczerpana".
Królowa Elżbieta II zmarła na początku września
Przypomnijmy, że 8 września przekazano smutną wiadomość o tym, że królowa Elżbieta II nie żyje. Pogrzeb monarchini odbył się 19 września, ceremonia rozpoczęła się w Opactwie Westminsterskim w Londynie. Po zakończeniu publicznych uroczystości trumna z ciałem królowej została złożona do grobu w kaplicy pamięci Jerzego VI. Ta część pogrzebu w Windsorze odbyła się już tylko w obecności rodziny. Kilka dni po pogrzebie Pałac Buckingham udostępnił zdjęcie, przedstawiające grób królowej Elżbiety II.
Płyta nagrobna jest wykonana z czarnego marmuru, znajdują się tylko wykute w kamieniu imiona z datami życia: Jerzy VI 1895-1952, Elżbieta 1900-2002, Elżbieta II 1926-2022 i Filip 1921-2021. Pomiędzy imionami jest wykonana z metalu gwiazda Orderu Podwiązki. To najwyższy order brytyjski i jeden z orderów domowych dynastii panującej.
Kryptę będzie można odwiedzać w poniedziałki, czwartki, piątki i soboty, natomiast w niedziele będzie udostępniania wyłącznie uczestnikom nabożeństw.
Królowa zostawiła specjalny list
Dodajmy również, że Elżbieta II zostawiła po sobie specjalny list, który od 36 lat jest przechowywany w skarbcu w Australii, a konkretnie w historycznym budynku Queen Victoria Building. Przesłanie dla obywateli przygotowała podczas państwowej wizyty w 1986 roku.
Formalnie dokument zaadresowano do burmistrza Sydney, który będzie sprawował władzę w mieście w 2085 roku. Oznacza to, że nie poznamy treści listu jeszcze przez kolejne 63 lata. Przesłania ma nie znać nawet osobisty personel głowy brytyjskiej rodziny królewskiej. Dokument został zabezpieczony w specjalnej szklanej gablocie w chronionym pomieszczeniu.
Polskę na pogrzebie Elżbiety II reprezentował Andrzej Duda. Wśród zagranicznych gości pojawili się także m.in. prezydent Francji Emmanuel Macron wraz z małżonką Brigitte Macron, prezydent Brazylii Jaira Bolsonaro wraz z pierwsza dama Michelle Bolsonaro, premier Kanady Justina Trudeau czy prezydent Izraela Isaaca Herzoga z żoną Michal Herzog.