Rząd PiS wysłał notę dyplomatyczną do Niemiec ws. reparacji wojennych
- Polska wystosowała notę dyplomatyczną do Niemiec w sprawie reparacji wojennych
- Zdaniem Zbigniewa Raua "uregulowanie pozwoli oprzeć relacje polsko-niemieckie na sprawiedliwości i prawdzie"
- Jutro do Polski ma przyjechać szefowa niemieckiego MSZ Annalena Baerbock
Rząd wysłał notę dyplomatyczną do Niemiec
Polska poczyniła dalsze kroki dyplomatyczne, które mają przybliżyć nasz kraj do odzyskania reparacji wojennych od Niemiec. Dziś minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau przekazał, że rząd wysłał notę dyplomatyczną do Niemiec w tej sprawie.
– Nota dyplomatyczna, którą właśnie parafowałem, zostanie przekazana MSZ Niemiec. Wyraża ona przekonanie polskiego ministra spraw zagranicznych, że strony powinny podjąć niezwłoczne działania zmierzające do trwałego i ostatecznego, prawnego i materialnego uregulowania kwestii następstw agresji i okupacji niemieckiej w latach 1939-1945 – zaznaczył szef MSZ.
"Uregulowanie pozwoli oprzeć relacje polsko-niemieckie na sprawiedliwości i prawdzie"
Jak stwierdził Zbigniew Rau, uregulowanie to powinno zawierać między innymi zapewnienie właściwej współpracy w zakresie upamiętnienia polskich ofiar II wojny światowej. Strona polska liczy, że Berlin podejmie skuteczne działania na rzecz zaprezentowania własnemu społeczeństwu "prawdziwego obrazu wojny i jej skutków", szczególnie krzywd i szkód wyrządzonych Polsce i Polakom.
– Takie uregulowanie pozwoli oprzeć relacje polsko-niemieckie na sprawiedliwości i prawdzie, doprowadzi do zamknięcia bolesnych rozdziałów w przeszłości oraz zapewni dalszy rozwój stosunków dwustronnych w duchu dobrego sąsiedztwa i przyjaznej współpracy – podkreślał Rau w siedzibie MSZ.
Zrekompensowanie ofiarom agresji i okupacji
Szef polskiego MSZ zaznaczył, że uregulowanie spraw polsko-niemieckich powinno zawierać wypłacenie przez Niemcy odszkodowania za materialne i niematerialne szkody wyrządzone państwu polskiemu, zrekompensowanie ofiarom agresji i okupacji oraz członkom ich rodzin wyrządzonych im szkód i krzywd, a także systemowe rozwiązanie kwestii zagrabionych polskich dóbr kultury i archiwaliów.
Minister wskazał, że ma ono również obejmować zwrócenie aktywów i pasywów polskich banków państwowych, uregulowanie należności wynikającej z rabunkowej działalności kas kredytowych Rzeszy. Dodatkowo: zapewnienie pełnej rehabilitacji zamordowanych działaczy przedwojennej mniejszości polskiej w Rzeszy Niemieckiej oraz zrekompensowanie strat poniesionych przez organizacje polonijne w Rzeszy Niemieckiej.
Przypominamy, że 1 września zespół, którym kierował poseł Arkadiusz Mularczyk, zaprezentował raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku niemieckiej agresji. Wyliczono, że ogólna kwota strat wojennych to ponad 6 bilionów 220 miliardów złotych.