Pałac Buckingham ujawnił datę koronacji Karola III. Król trochę się naczeka
- Królowa Elżbieta II zmarła w czwartek 8 września w wieku 96 lat. Na tronie zasiadała od 1952 roku
- Jej miejsce na czele monarchii zajął Karol III, który jednak nie został jeszcze oficjalnie koronowany na króla
- Tę uroczystość zaplanowano na maj przyszłego roku. Ceremonia ma odbyć się Opactwie Westminsterskim i będzie odzwierciedlać współczesną rolę monarchii
8 września przekazano wiadomość o tym, że królowa Elżbieta II nie żyje. Pogrzeb monarchini odbył się 19 września, a ceremonia rozpoczęła się w Opactwie Westminsterskim w Londynie. Po zakończeniu publicznych uroczystości trumna z ciałem królowej została złożona do grobu w kaplicy pamięci Jerzego VI.
Pałac Buckingham ogłosił datę koronacji Karola III
Pod koniec września opublikowano akt zgonu królowej. Wynika z niego, iż królowa Elżbieta II zmarła ze starości. Jej miejsce na tronie zajął Karol III. Wiadomo już kiedy zostanie on oficjalnie koronowany na króla. Jak ogłosił we wtorek Pałac Buckingham, koronacja króla Karola III odbędzie się w sobotę 6 maja 2023 roku w Opactwie Westminsterskim, a ceremonia będzie odzwierciedlać współczesną rolę monarchii. Zostaną zachowane pewne historyczne elementy poprzednich koronacji, ale planowane jest też pójście z duchem czasu.
Karol III podczas ceremonii zostanie namaszczony świętym olejem, otrzyma złote jabłko, pierścień koronacyjny i berło, a następnie zostanie ukoronowany koroną św. Edwarda i pobłogosławiony podczas ceremonii. Camilla również zostanie namaszczona świętym olejem i ukoronowana, tak jak Królowa Matka, gdy została koronowana na królową w 1937 roku.
Podano już miejsce koronacji Karola III
"Ceremonia koronacji odbędzie się w Opactwie Westminsterskim w Londynie i będzie prowadzona przez arcybiskupa Canterbury" – podano w oświadczeniu Pałac Buckingham.
Dalsze szczegóły zostaną ogłoszone w odpowiednim czasie. Nie jest zatem jasne, czy Karol chce okrojonej ceremonii trwającej tylko godzinę. Nabożeństwo koronacyjne królowej Elżbiety II w 1953 roku trwało ponad trzy godziny. The Guardian donosi bowiem, że niepotwierdzone doniesienia sugerują, że lista gości zostanie prawdopodobnie zmniejszona z 8000 w 1953 roku do 2000 przy planowanej koronacji Karola III.
Przypomnijmy, że po śmierci królowej naród brytyjski powoli przyzwyczaja się do zmiany "God save the Queen" na "God save the King". Już niebawem do obiegu wejdą również nowe monety, a nawet paszporty. Następnie pojawią się znaczki pocztowe i nowe mundury.
Brytyjskie media podały niedawno, że monety z wizerunkiem nowego króla trafią do obiegu najprawdopodobniej z końcem grudnia. Pokazano pierwsze zdjęcia poglądowe. Na 50 pensach, można zauważyć wizerunek króla zwrócony w lewą stroną, odwrotnie w stosunku do wizerunku królowej Elżbiety II. Oprócz tego została stworzona pamiątkowa pięciofuntówka z wizerunkiem władcy bez korony na głowie.