
Czteroodcinkowy serial "Dojrzewanie" (oryg. "Adolescence") trzyma w napięciu już od pierwszych minut. Uzbrojeni policjanci wyważają drzwi domu Millerów. Matka w panice kładzie się na ziemi, gdy ojciec zasypuje intruzów nerwowymi pytaniami. Tymczasem na piętrze funkcjonariusze odnajdują 13-letniego Jamiego. To właśnie po niego przyszli. Chłopak dowiaduje się, że jest podejrzany o morderstwo – i że policja zamierza go aresztować.
Miniserial, który stworzyli wspólnie Jack Thorne ("Mroczne materie") i Stephen Graham ("To właśnie Anglia"), odtwórca roli ojca zatrzymanego nastolatka, porusza się po grząskim gruncie, jakim jest wpływ internetu – zwłaszcza panoszącej się w nim toksycznej męskości i mizoginii – na chłopców. Kryminalny hit Netfliksa inspirował się rosnącą epidemią młodych nożowników w Wielkiej Brytanii.
4 seriale podobne do kryminału "Dojrzewanie" (LISTA)
"Dojrzewanie" jest przykładem w pełni wykorzystanego potencjału telewizji. Niewiele tytułów potrafi w taki sposób opowiadać o społecznych problemach.
Po seansie "Dojrzewania" wielu widzów może czuć pustkę, którą warto – jeśli ktoś ma oczywiście taką ochotę – zapełnić innymi świetnymi brytyjskimi serialami. Brytyjczycy są w końcu znani z dosadnych i wciągających polityczno-społecznych komentarzy. Nie brakuje im też czarnego humoru.
"Punkt wrzenia"
"Punkt wrzenia" (oryg. "Boiling Point") to znakomita pozycja dla fanów Stephena Grahama, którego talent aktorski jest nieoceniony. Miniserial Philipa Barantiniego ("Accused"), Jamesa Cummingsa ("A Place for Everything") i wspomnianego gwiazdora jest sequelem filmu o tym samym tytule z 2021 roku.
W oryginale Graham wciela się w postać Andy'ego Jonesa, szefa kuchni w ekskluzywnej londyńskiej restauracji Jones & Sones, która po audycie inspektora dostaje niską ocenę jakości żywności. Fabuła koncentruje się na narastających konfliktach w zespole, a także okrutnym obliczu pracy w gastronomii.
Liczący cztery odcinki serial rozgrywa się osiem miesięcy po wydarzeniach z filmu i ukazuje losy Carly, dawnej sous chef Andy'ego, która prowadzi nową pięciogwiazdkową restaurację.
Stresująca atmosfera w kuchni napędzana jest przez wielowymiarowe dramaty drugoplanowych postaci i dynamiczną pracę kamery. Wiele osób powiązanych z gastronomią uważa "Punkt wrzenia" za jedną z najlepszych reprezentacji ich pracy na małym ekranie. To taka brytyjska wersja "The Bear", ale ciut poważniejsza.
W obsadzie – oprócz Grahama – widzimy m.in. Vinette Robinson ("Sherlock"), Hannah Walters ("Piraci z Karaibów: Zemsta Salazara"), Stephena McMillana ("Król wyjęty spod prawa"), Taza Skylera ("One Piece"), Stevena Ogga (odtwórca Trevora Philipsa w grach Grand Theft Auto) i Izukę Hoyle ("Perswazje").
"Będzie bolało"
"Będzie bolało" jest jak serial "Fleabag", tyle że osadzony w klimacie niedofinansowanej i pełnej absurdów porodówki. Scenariusz dramatu komediowego w reżyserii Lucy Forbes ("The End of the F***ing World") i Toma Kingsleya ("Doktor Who") powstał na podstawie dziennika byłego lekarza Adama Kaya, który po pracy w medycynie miał zespół stresu pourazowego.
Serial przenosi widzów do 2006 roku. Adam jest młodym lekarzem pracującym na oddziale położniczo-ginekologicznym w jednym z publicznych szpitali w Londynie. Fabuła "Będzie bolało" jest ubrana w niepoprawny humor i brutalnie szczerą narrację, w której śmiech miesza się ze łzami. Razem z głównym bohaterem, któremu stale brakuje czasu na przyjemności i prywatne sprawy, przemierzamy korytarze ruchliwej placówki, gdzie głupota goni głupotę.
W postać mocno inspirowaną Kayem wcielił się niezwykle utalentowany Ben Whishaw ("Pachnidło"), którego niedawno mogliśmy oglądać w serialu szpiegowskim "Black Doves". Razem z Ambiką Mod, gwiazdą adaptacji "Jeden dzień" Davida Nichollsa, daje prawdziwy popis kontrastów – wrażliwości i komedii.
Na ekranie wystąpili też m.in. Alex Jennings ("The Crown"), Rory Fleck Byrne ("Akademia wampirów"), Michele Austin ("Kolejny rok") i Kadiff Kirwan ("Kulawe koniec").
"Toksyczne miasto"
"Toksyczne miasto" to krótka historia Corby, angielskiego miasteczka nazywanego "Małą Szkocją" ze względu na dużą liczbę robotników napływających tam z północy kraju. Jego krajobraz zdobi potężna huta stali, którą poważnie zaniedbuje rada gminy. W latach 90. w lokalnych szpitalach rodzi się coraz więcej dzieci z wadami wrodzonymi – jedne przeżywają, drugie niestety nie. Matki próbują za wszelką cenę dowiedzieć się, jaki jest właściwie powód zdrowotnych problemów ich pociech. W końcu decydują się wejść na drogę sądową.
Serial Jacka Thorne'a (tak, twórcy "Dojrzewania") powstał na faktach i kreśli portrety prawdziwych i niezłomnych kobiet, które domagały się sprawiedliwości.
Jodie Whittaker, 13. Doktora Who i gwiazdę kryminału "Broadchurch", obsadzono w roli Susan McIntyre, matki Connora, który urodził się bez palców u lewej ręki i w dzieciństwie przeszedł 20 operacji korekcyjnych. Aimee Lou Wood z "Sex Education" i "Białego Lotosu" zagrała zaś Tracey Taylor, której córka Shelby Anne zmarła zaledwie cztery dni po porodzie.
W czterech odcinkach Thorne pokazuje, dlaczego tworzenie wspólnot jest tak istotne i jak silna jest matczyna miłość.
"Toksycznemu miastu" również udało się zebrać imponującą obsadę, w której wymieniono m.in. Rory'ego Kinneara ("Men"), Roberta Carlyle'a ("Trainspotting"), Claudię Jessie ("Bridgertonowie"), Joego Dempsie'a ("Gra o tron") i Michaela Sochę ("Czarnobyl").
"Reniferek"
W nagrodzonym sześcioma statuetkami Emmy (telewizyjnymi Oscarami) "Reniferku" Richard Gadd bez skrupułów i z komicznym zacięciem opowiada publiczności – jak zwykł to robić na scenach edynburskich teatrów – o swoim życiu, a konkretnie o prześladującej go stalkerce. Hit giganta streamingu (Netfliksa) przedstawia nam aspirującego komika ze Szkocji, którego zachowanie zdają się definiować traumy z przeszłości.
Podczas pracy za barem Richard poznaje starszą od siebie Marthę, która wzbudza w nim niewysłowione współczucie. Kobieta coraz częściej pojawia się w jego lokalu – w rozmowach zaczyna przekraczać pewne granice, staje się natrętna i sugeruje, że z barmanem łączy ją głębsza więź.
"Reniferek" wprawi widzów w zakłopotanie, choć jest podszyty typowym brytyjskim poczuciem humoru. Przez to, że scenariusz to dosłowna kopia prawdziwych przeżyć Gadda, serial zyskuje na autentyczności i w przystępny sposób operuje wątkiem traum.
Gadd wciela się w samego siebie, a kreację ekscentrycznej i samotnej Marthy powierza Jessice Gunning ("Dumni i wściekli"), która z empatią podchodzi do antybohaterki.
W pozostałych rolach wystąpili: Nava Mau ("Pokolenie"), Tom Goodman-Hill ("Gra tajemnic"), Danny Kirrane ("Kumple"), Shalom Brune-Franklin ("Diuna: Proroctwo"), Nina Sosanya ("To właśnie miłość") oraz Mark Lewis Jones ("Czarnobyl").
Zobacz także