23 stopnie w cieniu. To nie Włochy, to Polska za kilka dni!
- Upały wrócą do Europy w najbliższych dniach, temperatura wzrośnie nawet do 31 stopni
- Cieplej zrobi się także w Polsce. Synoptycy mówią o "szalonym" październiku
- Najnowsze prognozy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wskazują, do Polski nadciąga prawdziwa "bomba ciepła"
Prognoza pogoda na październik
Po ciepłym, a nawet chwilami upalnym lecie, wrzesień przyniósł nam liczne opady deszczu i spadek temperatury. Wynagradza nam to październik, który niemal od początku przynosi nam słoneczną pogodę. Synoptycy wskazują, że będzie jeszcze cieplej. Ciepła aura utrzyma się co najmniej do 20 października. W najbliższych dniach możemy spodziewać się nawet 23 stopnie w cieniu.
Temperatura wzrośnie na całym Starym Kontynencie. W kolejnych dniach ciepłe powietrze będzie podążać od południa Europy w kierunku północy kontynentu i nadejdzie również nad Polskę. Meteorolodzy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej mówią o "szalonym" październiku.
"Według najnowszej realizacji modelu od ECMWF przed nami "szalony" październikowy tydzień z anomalią średniej temperatury powietrza dochodzącą do +4,0°C. Według naszego modelu WRF-GFS Medium w przyszłym tygodniu temperatura powietrza na południu kraju może osiągnąć wartość 23°C" – czytamy w komunikacie. Dodatkowo będzie to tydzień z małą ilością opadów.
Letnie temperatury wracają do Europy
Jak pisaliśmy w naTemat.pl ze względu na ruchy mas powietrza najcieplej jest obecnie na Cyprze i Wyspach Kanaryjskich. Temperatury dochodzą tam nawet do 30 stopni Celsjusza. Natomiast w najbliższych dniach i ta granica na Starym Kontynencie ma być przekroczona. Temperatura w Hiszpanii i Portugalii ma wzrosnąć nawet do 31 stopni Celsjusza.
Od południa Europy się zacznie. W kolejnych dniach ciepłe powietrze będzie podążać w kierunku północy kontynentu. Zacznie przesuwać się w kierunku Francji, a później nad Niemcy.
Pisaliśmy również, że jak wskazują synoptycy Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW, październik jest miesiącem z dodatnią anomalią średniej temperatury powietrza. Oznacza to, że 2022 roku październik jest cieplejszy od analogicznego okresu w latach 1991-2020. Według wyliczeń tendencja ta utrzyma się przez całą zimę "cieplejszy niż zwykle listopad oraz zima".