Już zaraz duża zmiana w pogodzie. Po złotej jesieni nie zostanie nawet ślad

redakcja naTemat
17 października 2022, 09:56 • 1 minuta czytania
Zgodnie z przewidywaniami do Polski dotarło ciepłe powietrze. Wcześniej zapowiadano, że to ocieplenie ma trwać dłużej. Teraz już wiadomo, kiedy przyjdzie pogorszenie pogody i niestety – stanie się to szybciej, niż sądzono.
Od środy w Polsce szykuje się znaczne pogorszenie pogody Fot. Stanisław Kowalczuk / East News

Ciepłe powietrze wciąż napływa do Polski. Pierwsze dni tygodnia mają być jeszcze gorące jak na tę porę roku, powinno świecić słońce. W całej Polsce będzie w tych dniach mało chmur. Jedynie na północy kraju przejściowo zachmurzenie ma być duże i tam można spodziewać się przelotnych opadów deszczu.


Na początku tygodnia temperatura ma wynieść 15 st. C na Wybrzeżu oraz Suwalszczyźnie. W Warszawie może być 21 stopni, a w na Ziemi Lubuskiej i Dolnym Śląsku – nawet 26 stopni! Jak przekazuje synoptyk IMGW Dorota Pacocha, wiatr będzie słaby i umiarkowany, na obszarach podgórskich Sudetów osiągający do 55 km/h, południowy i południowo-zachodni.

Już jednak w nocy z poniedziałku na wtorek do Polski będzie zbliżał się front chłodny. W nocy na zachodzie i na północnym zachodzie zachmurzenie może być nawet duże. Tam można spodziewać się przelotnych opadów deszczu. W Sudetach oraz na północnym wschodzie mogą pojawić się mgły, które będą ograniczać widoczność do 400 metrów.

Temperatura minimalna wyniesie od 10 do 14 stopni w większości kraju. Chłodniej będzie jedynie w kotlinach górskich – od 6 do 8 st. C.

We wtorek na południu i południowym wschodzie Polski zachmurzenie będzie małe. Nie powinniśmy spodziewać się opadów. W pozostałej części Polski zachmurzenie ma być duże, z większymi przejaśnieniami, okresami opadów deszczu. Lokalnie na północy Polski mogą wystąpić słabe burze.

Temperatura maksymalna wyniesie 15 stopni Celsjusza na północy Polski. W centrum ma być do 18 st. C., na południowym wschodzie nawet 22 stopnie, lokalnie nad morzem około 14 stopni.

Duża zmiana w pogodzie ma nastąpić już w środę. Nastąpi ochłodzenie. W drugiej połowie tygodnia będzie pochmurno z temperaturami maksymalnymi od 11 do 13 stopni Celsjusza. Zimne powietrze pojawi się na Pomorzu. Już wczesnym popołudniem dotrze do centralnych regionów Polski.

Jaka pogoda na Wszystkich Świętych 2022?

Pisaliśmy też w naTemat o prognozach na przełom października i listopada, w tym tydzień Wszystkich Świętych. Prognozy IMGW wskazują, że średnie dobowe temperatury będą wyższe od przeciętnych, które notowano w ostatnich 30 latach. Jednak dni w świątecznym tygodniu będą prawdopodobnie nieco chłodniejsze od tych w 2021 roku. Pamiętajmy jednak, że w 2021 roku termometry wskazywały 1 listopada około 14-15 stopni i było słonecznie.

W 2022 roku na Wszystkich Świętych temperatura maksymalna ma wynosić 10-11 stopni Celsjusza. Minimalna natomiast około 2-3 stopnie. Bardzo prawdopodobne jest też to, że spadnie deszcz. W górach będzie możliwy śnieg. Meteorolodzy prognozują, że cały listopad nie będzie odbiegał od przeciętnej. – Maksymalnie może być 18 st. Celsjusza. Nie oznacza to, że będzie cały czas na plusie. Temperatury ujemne też się pojawią. Z naszych analiz wynika, że temperatura minimalna może spaść nawet do – 10 st. Nie jest to niczym nadzwyczajnym. W poprzednich latach tak też bywało – powiedział rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski.