Utworzył się ogromny wir polarny. Jak to wpłynie na pogodę zimą?
- Mamy już prawie listopad, a zatem zima tuż-tuż. Synoptycy przekazali niedawno, że na północy utworzył się ogromny wir polarny
- Wir to rozległy układ niżowy, który występuje w obszarach biegunowych. Ma on wpłynąć na to, jaka będzie zima
- Co do samej Polski to możemy się spodziewać, że niemal wszędzie będzie cieplej względem normy, a w przypadku Polski o ok. 0,5-1 st. C.
Czym jest wir polarny? Jest to rozległy układ niżowy, który występuje w obszarach biegunowych. Tworzy się w chłodnej porze roku i najsilniejszy jest podczas zimy. Często działa tak, że duży mróz występuje na obszarach podbiegunowych i powoduje dużo cieplejsze zimy w Europie czy Stanach Zjednoczonych.
Co czeka Europę i Polskę podczas najbliższej zimy?
Jak jednak wygląda obecnie prognoza pogody dotycząca zimy dla naszej części świata według portalu Severe Weather Europe? Jak podano, oczekuje się, że w Europie będą średnie temperatury nad większością zachodnio-środkowej części kontynentu.
Ponadnormalne temperatury są wskazywane nad północną i południową częścią. Sugeruje to, że nad częściami zachodniej i środkowej Europy mogą występować okresy z większą ilością zimnych frontów i chłodniejszych dni.
Co do samej Polski to możemy się spodziewać, że niemal wszędzie cieplej w odniesieniu do normy, co w przypadku Polski oznacza o ok. 0,5-1 st. C. Nie jest to zatem zbyt dużo.
Jeśli chodzi o opady, to w środkowej i zachodniej Europie nie są prognozowane jakieś obfite opady deszczu. Większe opady mogą wystąpić nad południowymi częściami kontynentu. Z kolei prognoza opadów śniegu wskazuje na mniejsze opady śniegu w całej Europie, przy czym w niektórych częściach centralnych prognozuje się większe opady śniegu niż przeciętnie.
Możemy się pożegnać z wizją białych Świąt Bożego Narodzenia
Dodajmy, że jak wynika z długoterminowej prognozy pogody IMGW, która powstaje na podstawie zbieranych danych, samodzielnych analiz meteorologicznych oraz doświadczeń synoptyków, zbliżająca się wielkimi krokami zima 2022/2023 będzie cieplejsza średnio o 1,5 stopnia od poprzednich.
Śniegu może spodziewać się już w listopadzie. Synoptycy informacje te opublikowali na mapach anomalii średnich temperatur przewidywanych na początek zimy. Ponadto z informacji Instytutu wynika, że jesienne miesiące będą raczej bez zmian, w porównaniu do ubiegłych lat. Cieplej może być natomiast w grudniu. Jeśli przewidywania się sprawdzą, raczej możemy się pożegnać z wizją białych Świąt Bożego Narodzenia.
Ciepło będzie również 1 listopada, kiedy Polacy mają wolne. Na północy kraju można się spodziewać co najmniej 18 stopni Celsjusza, w centrum Polski - około 20, zaś na południu utrzymają się wyższe temperatury, które mogą dochodzić nawet do 23 stopni.