Świąteczny short break. Malta – idealna wyspa w Europie na grudniowo-styczniowy wypad

Dawid Wojtowicz
21 listopada 2022, 06:24 • 1 minuta czytania
Coraz częściej decydujemy się na świąteczny short break. A cóż to takiego? To krótki wyjazd wypoczynkowy, nierzadko za granicę, w szeroko pojętym okresie świątecznym. Może być to początek grudnia (np. w okolicach Mikołajek) czy termin między Bożym Narodzeniem a Nowym Rokiem. Zdarza się, że podróżujący rezygnują z tradycyjnych Świąt i organizują wypad w te wolne od pracy dni. A dokąd? Proponujemy Maltę!
Malta, wyspiarski kraj na Morzu Śródziemnym w południowej Europie, to idealny kierunek na krótki świąteczny odpoczynek Materiały prasowe / Maltańska Organizacja Turystyczna (MTA)

Leżące na Morzu Śródziemnym w południowej Europie państewko, które składa się z archipelagu wysp, w tym trzech zamieszkanych (Malta, Gozo, Comino), od lat jest dla turystów jednym z najpopularniejszych kierunków na kilkudniowe wypady. Mowa o krótkich podróżach, często połączonych z weekendem, przy możliwie jak najmniejszych kosztach.

Do krótkich wyjazdów zachęca powierzchnia kraju – całą Maltę można porównać do Krakowa z jego obrzeżami! Dodatkowo śródziemnomorski klimat (ponad 300 słonecznych dni w roku!), bliskość atrakcji,  powszechna znajomość języka angielskiego (ok. 92 proc. mieszkańców płynnie mówi w tym języku) powodują, że kraj jest wyjątkową gratką dla miłośników podróży.

W przypadku kraju obejmującego terytorialnie archipelag o nazwie Wyspy Maltańskie turystyce nastawionej na tzw. short breaki sprzyja niewielka powierzchnia (cała Republika Malta to jak Kraków z jego obrzeżami), śródziemnomorski klimat (ponad 300 słonecznych dni w roku!), bliskość wyspiarskich atrakcji, szerokie możliwości transportu oraz dominacja języka angielskiego (ok. 92 proc. populacji).

A dlaczego Malta to bardzo ciekawa propozycja, jeśli chodzi o wypad w okresie grudniowo-styczniowym? Okazuje się, że ten najmniejszy kraj Unii Europejskiej z racji religijności swoich mieszkańców bardzo poważnie podchodzi do obchodów Świąt Bożego Narodzenia. A jako że turystyka jest bardzo ważną gałęzią maltańskiej gospodarki, to świetnie potrafi połączyć jedno z drugim.

Zacznijmy od warunków: atmosferycznych, logistycznych i kulturowych. Malta to klimatycznie inne Święta, bo w grudniu temperatury powietrza i wody są tu ciepłe, osiągając średnio 17 stopni C. Dookoła jest więc zielono i kwieciście. Na maltańskie świąteczne uroczystości dotrzemy bezpośrednio z 7 polskich lotnisk (Katowice, Warszawa Okęcie, Warszawa Modlin, Wrocław, Kraków, Poznań, Gdańsk). Gości przywita tu prawdziwy kulturowy tygiel:  kultura maltańska przeplata się z tradycjami brytyjskimi, włoskimi i arabskimi.

Maltańskie tradycyjne świąteczne stawiają na bogate dekoracje z mnóstwem światełek. Iluminacje uliczne, przystrojone witryny sklepów oraz domowe ozdoby świąteczne to widok powszechny. Wizytówką Malty w tym okresie są też szopki bożonarodzeniowe w kościołach, kapliczkach, sklepach i domach. Jeśli chodzi o naturę, to akcentem dekoracyjnym uwielbianym przez mieszkańców są kwitnące o tej porze żonkile.

Jako kraj, którego historia tak ściśle wiąże się z morzem (chociażby legenda o rozbiciu na jednej z wysp statku, na którym płynął św. Paweł), Malta rozwinęła oryginalny zwyczaj, jakim jest pogodowa wróżba. Otóż 12 dni przed Bożym Narodzeniem najstarsi żeglarze przyglądają się uważnie pogodzie, aby przewidzieć, jaka będzie aura we wszystkich miesiącach nowego roku (1 dzień staje się tu odpowiednikiem 1 miesiąca).

Podczas licznych jarmarków bożonarodzeniowych turyści mogą skosztować specjalnych maltańskich deserów świątecznych. Niezapomnianymi przysmakami są pudding chlebowy Pudina tal-hobż (moczone kromki z sułtankami, smażonymi skórkami i czekoladą), ciastka Qaghaq tal-Ghasel (obwarzanki z nadzieniem w postaci ciemnobrązowej melasy z aromatem anyżu, pomarańczy i cynamonu) oraz mieszanka Christmas log (pokruszone herbatniki, wiśnie, orzechy, likier i mleko w roladzie polanej czekoladą).

W związku ze Świętami wyspiarski kraj organizuje też specjalne eventy. Jednym z takich wydarzeń jest doroczna Wioska Świętego Mikołaja. W tym sezonie można ją zwiedzać od 8 grudnia 2022 do 6 stycznia 2023 na placu Pjazza Tritoni w Valletcie, stolicy Malty. Na liście atrakcji m.in. diabelski młyn Rudolfa, lodowisko, scena do karaoke oraz oczywiście rezydencja Mikołaja i Elfów.

Kolejnym dużym maltańskim wydarzeniem w sezonie zimowym jest Koncert Sylwestrowy w Valletcie na Placu Świętego Jerzego. Co roku na scenę zapraszani są nie tylko lokalni muzycy, ale także międzynarodowe gwiazdy. Występom nad brzegiem morza z widokiem na zabytkowe fortyfikacje towarzyszą spektakularne pokazy sztucznych ogni i konfetti. Wstęp na największą imprezę sylwestrową na wyspie jest bezpłatny.

W tym roku na okres między 24 listopadem a 18 grudniem 2022 zaplanowano występy Cirque du Soleil. Światowej sławy trupa z Kanady wystawi w centrum konferencyjnym Mediterranean Conference Centre w Valletcie spektakl "AMORA". Pełne widowiskowych akrobacji przedstawienie opowiada o miłości Bruna i Loulou w pełnym cudów świecie Valetty zaludnionym przez kolorowe postacie z niezwykłymi mocami.

To wszystko to jednak tylko ułamek tego, co można zobaczyć na Malcie, fundując sobie krótki świąteczny odpoczynek od codziennego zgiełku. Po więcej informacji o Świętach na Malcie wraz z adresami i telefonami biur podróży oraz informacjami o transporcie znajdziecie na oficjalnej stronie Maltańskiej Organizacji Turystycznej (MTA).