Wszyscy robimy to źle. 6 prostych tricków, jak poprawnie ładować telefon i przedłużyć życie baterii

redakcja naTemat
08 listopada 2022, 11:55 • 1 minuta czytania
Ładowanie telefonu wydawałoby się banalną czynnością. Jednak praktycznie wszyscy popełniamy przy tym błędy. Rezultat? Już po niecałym roku bateria nagrzewa się do czerwoności albo musimy sięgać po ładowarkę dwa razy dziennie. Można jednak tego uniknąć. Oto 6 praktycznych wskazówek, jak poprawnie ładować smartfon i przedłużyć życie baterii.
Jak poprawnie ładować telefon? Fot. Unsplash / Onur Binay

Rzadko zastanawiamy się, jak ładować telefon. Przecież wystarczy podłączyć go do ładowarki i już. Kiedy zaczynamy mieć problemy z baterią, dochodzimy po prostu do wniosku, że to wina producenta, urządzenie jest "dziadowskie" i zaczynamy nawet rozmyślać nad kupnem nowego smartfona, co nie jest ani ekonomiczne, ani ekologiczne.

Tymczasem to my możemy być winni opłakanego stanu baterii naszego telefonu. Po pierwsze, użytkowanie. Zainstalowane aplikacje, gigabajty "śmieci", tysiące zdjęć i dziesiątki powiadomień obciążają baterię. Po drugie, ładowanie. Żywotność baterii telefonu jest zdeterminowana już na etapie produkcji, jednak nasze nawyki związane z ładowaniem mogą utrzymać lub skrócić sugerowaną długość "życia" baterii.

Oczywiście baterie telefonów, podobnie jak wszystkie inne baterie, z czasem ulegają degradacji i ​​nie są już w stanie utrzymać tej samej ilości energii. Chociaż powinny mieć one żywotność od trzech do pięciu lat lub od 500 do 1000 cykli ładowania, trzyletnia bateria telefonu nigdy nie będzie działać tak sprawnie (i "trzymać" tak długo), jak zupełnie nowa bateria. Mając to jednak na uwadze, warto zadbać o poprawne ładowanie smartfona, aby "śmigał" jak najdłużej.

Czytaj także: Jak to możliwe, że można podszywać się pod czyjś telefon? Ekspert wyjaśnia

Jak poprawnie ładować telefon? 6 prostych wskazówek

Aby przedłużyć żywotność baterii telefonu, warto mieć na uwadze kilka praktycznych tricków. Oto 6 najważniejszych.

1. Nie wyładowuj telefonu do zera i nie ładuj go do pełna

Często czekamy z ładowaniem, aż kontrolka pokaże kilka, a nawet zero procent. Bardzo niszczy to jednak baterię i nie warto zwlekać do ostatniej chwili. To samo w drugą stronę – mimo że to kusząca perspektywa, unikajmy ładowania smartfona "na full", czyli do 100 procent.

Kiedy należy więc ładować telefon? Najlepszą praktyką, która pozwoli na oszczędzanie baterii telefonu, jest podłączenie smartfona do ładowarki, gdy kontrolka pokazuje około 20 procent i odłączenie go na 80 procentach. Jest to szczególnie ważne, jeśli korzystamy z szybkiego ładowania, ponieważ ładowanie od zera procent generuje bardzo dużo ciepła, a ładowanie od 80 procent w górę staje się po prostu znacznie mniej wydajne.

2. Odłącz telefonu zaraz po ładowaniu i nie zostawiaj go podłączonego na noc

To często praktyka – podłączamy smartfon do ładowarki sieciowej tuż przed snem i odłączamy go nad ranem. Niestety zmniejsza to żywotność baterii. Dlaczego?

Kiedy ładujemy telefon w nocy, bateria spada do 99 procent i zaczyna się ładować ponownie. Jest to tzw. ładowanie podtrzymujące i może powtarzać się nocą nawet kilka razy. Problem w tym, że generuje ono dużo ciepła, a jeśli temperatura w naszej sypialni jest wysoka (o czym za chwilę) lub na telefonie leżą inne przedmioty, ciepło to może uszkodzić baterię.

Najlepiej oczywiście nie ładować telefonu nocą, ale jest to niestety niesamowicie wygodne. Alternatywa? Warto przed snem wyjąć telefon z obudowy oraz zadbać, aby był on wystawiony na działanie powietrza (najlepiej ładować urządzenie w dobrze wentylowanym pomieszczeniu).

Możemy również zainwestować w inteligentną ładowarkę do telefonu, która sama się wyłączy, gdy bateria osiągnie określony procent naładowania. A jeśli zdarza się nam budzić w nocy, to warto odłączyć wtedy telefon od ładowarki. Generalna zasada brzmi: nigdy nie trzymaj telefonu pod ładowarką dłużej niż dwie godziny.

3. Nie używaj tanich ładowarek

Duże znaczenie ma ładowarka, jakiej używamy. Unikajmy ładowarek bezprzewodowych, gdyż nagrzewają one baterię do bardzo wysokich temperatur (co ją zwyczajnie osłabia). To samo tyczy się tanich ładowarek, które możemy kupić już nawet za kilka złotych i na które bardzo często decydujemy się, gdy ładowarka dołączona do opakowaniu smartfona zepsuje się lub zgubi.

Nie jest to jednak dobry pomysł, gdyż jakość takich ładowarek często pozostawia wiele do życzenia. Nie tylko pogarszają one stan baterii, ale również generują niebezpieczeństwo i dla telefonu, i jego użytkownika. Komponenty mogą nie być odpowiednio izolowane, więc istnieje wysokie ryzyko zwarcia i pożaru, szczególnie w wilgotnych pomieszczeniach, na przykład łazienkach. Unikajmy również tanich kabli USB.

W tym wypadku lepiej więc zapłacić więcej, kupić telefon lub kabel od sprawdzonego producenta (wbrew powszechnemu przekonaniu nie musi być to ten sam producent, co producent twojego smartfona) i uniknąć kłopotu na przyszłość.

4. Unikaj szybkiego ładowania

Wszyscy lubimy szybkie ładowanie telefonu i irytujemy się, gdy bateria ładuje się zbyt wolno (w naszym przekonaniu). Tymczasem jeśli chcemy cieszyć się smartfonem dłużej niż dwa lata, powinniśmy unikać szybkiego ładowania. Jak pisaliśmy już wcześniej, generuje ono bowiem znacznie więcej ciepła niż zwykłe ładowanie, co stopniowo skraca życie baterii.

Jeśli jednak stawiamy na wygodę (a szybkie ładowanie nią niewątpliwie jest), nie musimy z niego oczywiście rezygnować. Warto mieć jednak wtedy na uwadzę, że bateria naszego smartfonu raczej nie "przeżyje" dłużej niż wspomniane dwa lata.

5. Naładuj baterię do połowy, zanim schowasz telefon na dłużej

Jeśli planujesz nie używać telefonu przez dłuższy czas, najlepiej naładować go do połowy przed schowaniem go do pudełka lub schowka. Pozwoli to oszczędzić baterię. Pamiętaj też, aby przechowywać baterię telefonu (i sam telefon) w suchym i chłodnym miejscu, aby zapobiec uszkodzeniom.

6. Unikaj zbyt wysokich i zbyt niskich temperatur

To jedna z najważniejszych zasad poprawnego ładowania telefonu. Producenci smartfonów zalecają używanie telefonu tylko w miejscach, w których temperatura otoczenia wynosi od 0 do 25 stopni Celsjusza. Ekstremalne temperatury mogą trwale uszkodzić baterię telefonu. Należy również unikać drastycznych wahań temperatur, ponieważ może to doprowadzić do zagnieżdżenia się wilgoci wewnątrz telefonu i uszkodzenia komponentów.

Unikajmy przegrzewania się smartfona. Najczęstszą sytuacją, w której telefon zbytnio się nagrzewa, jest zbyt długie trzymanie go na słońcu latem, na przykład na ręczniku plażowym, na desce rozdzielczej samochodu czy w jakimkolwiek innym miejscu w palącym słońcu. Jeśli dodatkowo telefon wówczas się ładuje, będzie... jeszcze gorzej. W upał trzymajmy więc smartfon w cieniu lub przynajmniej przykryjmy go jasnym materiałem, który będzie chronił telefon przed słońcem.

Jeśli z kolei telefon zbytnio się nagrzewa podczas ładowania, wypróbujmy kilku tricków: wyjmijmy go z obudowy, ładujmy telefon w dobrze wentylowanym pomieszczeniu, nie używajmy smartfona zbyt długo podczas ładowania lub włączmy tryb samolotowy.

Również mróz jest zabójczy dla baterii telefonu. Na mrozie trzymajmy smartfon w ciepłej torbie lub kieszeni, a wyciągajmy na krótko i tylko wtedy, gdy jest to konieczne. Warto pamiętać, że podczas korzystania z telefonu na zewnątrz w mroźne, zimowe dni bateria szybko się rozładowuje. Z kolei wielokrotne ładowanie telefonu w ujemnych temperaturach spowoduje trwałe uszkodzenie baterii.