Takiej imprezy patriotycznej jeszcze nie było. Patronatem objął ją Błaszczak, Duda przekazał flagę

Katarzyna Zuchowicz
07 listopada 2022, 13:14 • 1 minuta czytania
Wydarzenie nazywa się I Ogólnopolski Kongres Patriotyczny, odbyło się w Elblągu i trwało przez cały weekend. "Inicjatywa ma na celu spotkanie szeroko rozumianych środowisk patriotycznych z kraju i z zagranicy" – informowali organizatorzy. O co chodzi? Bo patrząc na samą listę partnerów i patronatów honorowych, ranga wydarzenia wygląda dość poważnie. Na otwarciu był wiceminister edukacji. Odczytano też list prezydenta Andrzeja Dudy.
I Ogólnopolski Kongres Patriotyczny odbył się pod patronatem m.in. Mariusza Błaszczaka, szefa MON. fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER/East News

Lista instytucji związanych z tym wydarzeniem jest bardzo długa. Zaczynając od Polskiej Fundacji Narodowej oraz Fundacji PKO BP, które były partnerami strategicznymi, a kończąc na kilkanastu patronatach honorowych i pięciu medialnych.

I tak I Ogólnopolski Kongres Środowisk Patriotycznych patronatem honorowym objął wicepremier i szef MON Mariusz Błaszczak, ale także Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz wiceministrowie resortów: Aktywów Państwowych oraz Edukacji i Nauki. Na liście jest też m.in. Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, wojewoda warmińsko-mazurski, prezydent Elbląga i kilka fundacji.

A z mediów, oprócz lokalnych redakcji, patronat objęły TVP Historia, TV Republika i Gazeta Polska.

"Celem międzypokoleniowego spotkania jest dyskusja o tym jak w XXI wieku rozmawiać o współczesnym patriotyzmie i walce o niepodległość" – reklamowała wydarzenie olsztyńska TVP. Zgodnie z duchem polityki PiS, kształtowania młodego Polaka itp.

Tak zapowiadano kongres patriotyczny

"Podczas trwania kongresu "zaprezentowana zostanie działalność związków, organizacji pozarządowych, a także instytucji zajmujących się krzewieniem wiedzy i patriotyzmu, tematami tradycji, kultury oraz martyrologii narodu polskiego, doświadczeń związanych z etosem walki o wolność i niepodległość" – szumnie zapowiedzieli organizatorzy.

Głównym organizatorem było Stowarzyszenie im. gen. bryg. Bolesława Nieczuja-Ostrowskiego, dowódcy 106. Dywizji Piechoty Armii Krajowej.

Ale, jak z kolei zapowiadała Polska Fundacja Narodowa, wydarzenie było jednym z wielu projektów, które PFN realizuje z okazji 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

I Ogólnopolski Kongres Środowisk Patriotycznych trwał przez cały weekend w Elblągu. Jednak jak na takie zapowiedzi i taką patronacką oprawę, dość niewielkim echem odbił się w ogólnopolskich mediach.

O tym, jak wyglądał i co się na nim działo, co nieco można się dowiedzieć głównie z lokalnych mediów.

Wiadomo, że były wykłady, spotkania z weteranami, filmy dokumentalne. A podczas otwarcia odczytano list prezydenta. Jak informuje portal info.elblag.pl, Andrzej Duda przekazał też na ręce organizatorów "symboliczny dar – flagę Polski".

Niech i dziś widok flagi państwowej umacnia patriotyzm, solidarność i wzajemny szacunek, łączące nas Polaków. Niech staje się natchnieniem do budowania silnej, bezpiecznej, nowoczesnej i gotowej na wyzwania przyszłości Rzeczypospolitej Polskiej. Niech będzie inspiracją dla państwa w podejmowaniu działalności patriotycznej i społecznej oraz źródłem satysfakcji czerpanej z pracy na rzecz wolności narodu i suwerenności państwa polskiego Andrzej Dudafragment listu

Edukacja i patriotyzm

Jeden z punktów programu brzmiał szczególnie ciekawie: "Ku Chwale Ojczyzny!" – realizacja podstawowych kierunków polityki oświatowej państwa oraz współpraca z organizacjami pozarządowymi i Wojskiem Polskim na przykładzie Oddziałów Przygotowania Wojskowego Zespołu Szkół Budowlanych w Braniewie".

Na otwarciu imprezy wystąpił też wiceminister edukacji Włodzimierz Bernacki. – Chcemy, aby nas Polaków łączył nie tylko język, ale łączyło coś więcej, to, co nazywamy patriotyzmem – mówił.

Elbląski portal cytuje jeszcze inną wypowiedź ministra, która może dać do myślenia w kontekście Lex Czarnek.

Kongres jest również istotny z punktu widzenia projektu ustawy, która obecnie znajduje się w Sejmie, gdzie jest mowa o współpracy szkoły polskiej z NGO-sami, organizacjami pozarządowymi. Wydaje się, że tego rodzaju organizacje pozarządowe, które wpisują się w program, to, co jest realizowane podczas kongresu w Elblągu, nie będą miały z całą pewnością kłopotu, aby dotrzeć nie tylko do szkoły, uczniów, ale również przekonać rodziców, że nasza przyszłość, to jest przyszłość patriotów polskich.Włodzimierz Bernackiwiceminister edukacji i nauki