Rząd szuka oszczędności. Budowa CPK prawdopodobnie będzie wstrzymana

Agata Sucharska
07 listopada 2022, 21:16 • 1 minuta czytania
Rząd szuka oszczędności. Według informacji, do których dotarł "Wprost" nie będzie kontynuacji programu inwestycji strategicznych. W związku z tym pod dużym znakiem zapytania stoi powstanie Centralnego Portu Komunikacyjnego. Taką decyzję miał podjąć osobiście Jarosław Kaczyński.
Fot. Tomasz Jastrzebowski / REPORTER

Budowa CPK będzie wstrzymana?

Informator "Wprost"  powołując się na polityka z otoczenia Jarosława Kaczyńskiego, że nie będzie kontynuacji programu inwestycji strategicznych. - Powstanie Centralnego Portu Komunikacyjnego stoi pod znakiem zapytania - powiedział w rozmowie z portalem. Według niego Jarosław Kaczyński miał podobno zdecydować, że wszystkie resorty, oprócz Ministerstwa Obrony Narodowej i Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, mają teraz pilnie szukać oszczędności. Co za tym idzie, strategiczne inwestycje będą musiały zostać wstrzymane.

CPK to ogromne przedsięwzięcie

Doniesienia w tej sprawie są zaskakujące, ponieważ Centralny Port Komunikacyjny to jeden z flagowych projektów PiS. Inwestycja, która ma przybliżyć nas do Zachodu, zrestrukturyzować transport i być wizytówką partii Jarosława Kaczyńskiego. CPK to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą i Łodzią, który ma zintegrować transport lotniczy, kolejowy i drogowy. Jedną z największych inwestycji w ramach tego projektu jest budowa portu lotniczego "Solidarność" oddalonego od Warszawy o 37 km.

- To ogromne przedsięwzięcie Centralny Port Komunikacyjny doprowadzi do tego, że nasz kraj straci bardzo niedobrą i degradującą dla prawie 40-milionowego narodu cechę. Cechę prowincjonalności - mówił jakiś czas temu na spotkaniu z mieszkańcami Stargardu szef PiS.

- W Polsce, mimo rozmiarów naszego kraju i położenia w centrum Europy, nie było naprawdę wielkiego lotniska. Najpierw chodziło o lotnisko, później doszły pomysły dodatkowe, aby to był taki wielki hub. I my to budujemy, to jest ogromne, to jest sto kilkadziesiąt miliardów złotych - dodawał. Nowoczesne lotnisko ma obsługiwać 40 mln pasażerów rocznie (w pierwszym etapie). Plany są bardzo ambitne, bo dla porównania największy europejski port lotniczy w Stambule obsłużył w 2021 roku 36 mln pasażerów, a słynne paryskie lotnisko Charlesa de Gaulle'a - 26 mln. Zatem lotnisko w Baranowie aspiruje do największego w Europie. Projekt CPK zakłada nie tylko budowę lotniska, ale także nowoczesnej, rozbudowanej Kolei Dużych Prędkości. Jak możemy przeczytać na oficjalnej stronie CPK, na program kolejowy składa się w sumie 12 tras, co przekłada się na 1981 km nowych linii kolejowych. Modernizacja transportu kolejowego malowała się jako wielka szansa, szczególnie dla Polski wschodniej, gdzie transport kolejowy jest szczególnie zacofany.