Do Polski nadciąga "jęzor chłodu" z Syberii. Minus 40 stopni i ogromne zaspy

Klaudia Łyszkowska
10 listopada 2022, 13:48 • 1 minuta czytania
Do Polski nadciąga syberyjski "jęzor chłodu". Synoptycy ostrzegają przed gwałtowanymi zmianami pogody i ochłodzeniem, które objęły już wschodnią część Azji i północne stany USA. Opady śniegu możliwe nawet w drugiej połowie listopada.
Do Polski nadciąga "jęzor chłodu", który przyniesie nagłe ochłodzenie. Fot. Krzysztof Radzki / East News i WXCharts za YouTube / FaniPogody (screenshot)

Na wschodnich terenach Rosji mieszkańcy odczuli już atak zimy. Ponad 70 procent powierzchni kraju przykryły intensywne opady śniegu. W wielu regionach Syberii  i południowej Rosji panują obecnie ekstremalne warunki. Temperatura spadła do minus 40 stopni Celsjusza, a zaspy sięgają nawet dwóch metrów wysokości. 

Z Syberii nadciąga "jęzor chłodu". Już wkrótce dotrze do Polski

Według synoptyków, we wschodniej części Polski już na początku drugiej połowy listopada miałaby pojawić się pokrywa śnieżna. Wiele wskazuje również na to, że z południa kontynentu do kraju dotrze zasobny w wilgoć niż.

Eksperci prognozują, że już w przyszłym tygodniu w kierunku zachodnim zacznie przedzierać się "jęzor chłodu".  "W związku z tym, atak zimy możliwy będzie już także w europejskiej części Rosji oraz na terenach bliżej naszego kraju" – informuje portal. 

Ochłodzenie za sprawą arktycznego powietrza z rejonów Syberii możemy odczuć już po 15 listopada. Na południu i wschodzie kraju termometry w nocy i nad ranem mogą wskazywać minus 7 stopni Celsjusza.  Jednak pierwszych mocnych i długotrwałych opadów śniegu w naszym kraju synoptecy spodziewają się dopiero w grudniu.

Potężny atak zimy w Ameryce

Jeszcze kilka dni temu w środkowych stanach USA temperatury sięgały około 70 stopni Fahrenheita, czyli około 20 stopni Celsjusza. W przeciągu kilkudziesięciu godzin temperatura spadła o ponad 40 stopni. Obecnie w wielu regionach panuje mróz do minus 15 stopni Fahrenheita, czyli ponad minus 20 stopni Celsjusza.

Silne śnieżyce występują obecnie nie tylko w Kanadzie i północnych stanach, ale także w centrum. Według synoptyków do końca miesiąca pokrywa śnieżna będzie zalegała w przeważającej liczbie stanów.

Pogoda na długi weekend

Następne dni nie przyniosą jeszcze dużo chłodu. Jak się okazuje, temperatura w najbliższy weekend, w który wypada Święto Niepodległości, ma być dużo wyższa niż ta, którą wcześniej prognozowano.  Synoptycy IMGW zauważyli, że w większości Polski przeważać będzie słońce. Możliwe będą lokalne zachmurzenia.