Znamy trasę Marszu Niepodległości. Usunięto z niej kosze na śmieci, rowery i hulajnogi

Agnieszka Miastowska
11 listopada 2022, 10:46 • 1 minuta czytania
Dzisiejszy Marsz Niepodległości jak każdy ma swoje hasło przewodnie. Jak poinformował prezes stowarzyszenia organizującego marsz Robert Bąkiewicz, w tym roku przejdzie on pod hasłem "Silny Naród — Wielka Polska". Wiemy, jak będzie wyglądała trasa marszu i na co organizatorzy zwrócili uwagę. Marsz wyruszy ok. 14.30 z Ronda Dmowskiego.
Znamy trasę Marszu Niepodległości 2022. Usunięto z niej kosze na śmieci Fot. East News/Wojciech Olkusnik/East News

Trasa Marszu Niepodległości 2022

Marsz Niepodległości wyruszy około 14.30 z Ronda Dmowskiego. Uczestnicy przejdą Alejami Jerozolimskimi, Mostem Poniatowskiego, następnie skręcą na Wał Miedzeszyński, a kilkaset metrów dalej wejdą na Błonia Stadionu Narodowego.

 Co ciekawe, miasto w szczególny sposób zadbało o bezpieczeństwo na wydarzeniu, które znane jest z tego, że można spodziewać się po uczestnikach wykorzystywania elementów infrastruktury do demonstrowania swoich emocji.

Z tego powodu zgodnie z zaleceniami policji z trasy Marszu Niepodległości zostały usunięte metalowe wkłady betonowych koszy na śmieci, rowery miejskie oraz hulajnogi elektryczne. Prezes stowarzyszenia Marszu Niepodległości Robert Bąkiewicz poinformował, że hasło dzisiejszego wydarzenia brzmi: "Silny Naród - Wielka Polska".

Warto zwrócić uwagę na plakat informujący o wydarzeniu, który był inspirowany husarią, ale pojawiają się na nim też nowoczesne wątki. Polski żołnierz na koniu próbuje dosięgnąć szablą innego żołnierza, który na wojskowej czapce ma namalowany czerwony symbol "Z". Można więc domyślać się, że to rosyjski żołnierz, atakujący Ukrainę.

Sam Bąkiewicz w wywiadzie dla tvp.info wyjaśnił znaczenie marszu w kontekście rosyjskiej agresji na Ukrainę. Podkreślił, że jednym z celów marszu, który przejdzie ulicami Warszawy 11 listopada, będzie zwrócenie uwagi na zagrożenie ze strony rosyjskiego imperializmu i "sojuszu Berlina z Moskwą". 

Przypomnijmy także plan głównych uroczystości z udziałem władz państwowych na 11 listopada. Wszystko rozpocznie się przed Grobem Nieznanego Żołnierza, gdzie odbędzie się uroczysta odprawa wart, złożenie wieńców pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz koncert pieśni patriotycznych. W uroczystościach wezmą udział najważniejsi przedstawiciele władz państwowych.

Następnie obchody przeniosą się na Krakowskie Przedmieście, gdzie rozłożone zostały aż trzy sceny. To będzie miejsce koncertów, debat, animacji oraz spektakli dla dzieci. W Świątyni Opatrzności Bożej o godz. 10.00 i 12.00 zostaną odprawione Msze Święte w intencji Ojczyzny.

Zmiany w Marszu Niepodległości 2022

Organizatorzy wprowadzili pewne zmiany w przebiegu tegorocznego marszu. Na trasie marszu przemawiać będą weterani i osoby poszkodowane przez Niemców oraz Rosjan podczas II wojny światowej.  Podczas zgromadzenia odczytanie zostanie także przesłanie od skrajnie konserwatywnej premier Włoch Giorgii Meloni, która została zaproszona na marsz, ale z powodu wielu obowiązków nie pojawi się w Warszawie. 

Robert Bąkiewicz podkreślił, że podobnie jak w zeszłym roku organizatorzy duży nacisk położą na oddanie szacunku dla polskiego munduru, bo polscy żołnierze "dają nam poczucie bezpieczeństwa i w sytuacji zagrożenia jako pierwsi nadstawialiby karku, żeby Polska została Polską".