Trzaskowski przerwał milczenie. Wraz z powstankami zaapelował ws. Dnia Niepodległości

Agnieszka Miastowska
11 listopada 2022, 13:47 • 1 minuta czytania
Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski wystosował apel wspólnie z powstankami warszawskimi: Wandą Traczyk-Stawską i Anną Przedpełską-Trzeciakowską. "Polska jest naszym wspólnym dobrem" – podkreślili i zaapelowali o pokojowe obchodzenie Dnia Niepodległości.
Trzaskowski i powstanki warszawskie z apelem na Dzień Niepodległości Fot. East News/Tomasz Jastrzebowski/REPORTER

Prezydent Warszawy i powstanki proszą o pokój

Rafał Trzaskowski przed obchodami 11 listopada zaapelował do wszystkich o to, by święto to obchodzić pokojowo i nie wykorzystywać go do politycznych celów. Pod apelem podpisały się również uczestniczki Powstania Warszawskiego: Wanda Traczyk-Stawska oraz Anna Przedpełska-Trzeciakowska. Rafał Trzaskowski i powstanki podkreślają, że patriotyzm nie jest własnością żadnej partii politycznej, a dzień tak związany z solidarnością narodową powinien być obchodzony ze szczególną godnością i poszanowaniem tego, że Polska jest naszym dobrem wspólnym.

We wspólnym oświadczeniu podkreślili, że Polska wróciła na mapę świata i Europy po 123 latach dzięki staraniom różnych ludzi i formacji. Tym samym nikt nie ma prawa do przywłaszczania sobie idei patriotyzmu.

"Wszyscy oni na różne sposoby, często nawet zupełnie niezależnie od siebie, zabiegali o jeden, wspólny cel  - wolną, niepodległą Polskę" - czytamy w piśmie. " [...] Wszyscy mamy prawo do patriotyzmu - niezależnie od tego, czy krzyczymy o nim na manifestacjach, czy po prostu demonstrujemy go swoją codzienną, nie zawsze tak głośną i spektakularną pracą" - piszą Rafał Trzaskowski, Wanda Traczyk-Stawska i Anna Przedpełska-Trzeciakowska.

Apele o pokojowe obchodzenie Święta Niepodległości są w pełni zrozumiałe. Marszowi Niepodległości często towarzyszą przemocowe gesty - m.in. rasistowskie czy homofobiczne hasła, akty agresji wobec policjantów. Wystarczy przypomnieć rok 2020, gdy grupka kiboli z Marszu Niepodległości zaatakowała policjantów pod Empikiem. Napastnicy rzucali w ich stronę kostką brukową i doniczkami. Chuligani na Marszach Niepodległości często wykorzystywali cegły lub osłony od koszy do wyładowywania swojej agresji. Z tego powodu trasa Marszu Niepodległości 2022 została oczyszczona z rowerów, hulajnóg i koszy na śmieci.

Trasa Marszu Niepodległości 2022

Marsz Niepodległości wyruszy około 14.30 z Ronda Dmowskiego. Uczestnicy przejdą Alejami Jerozolimskimi, Mostem Poniatowskiego, następnie skręcą na Wał Miedzeszyński, a kilkaset metrów dalej wejdą na Błonia Stadionu Narodowego.

Prezes stowarzyszenia Marszu Niepodległości Robert Bąkiewicz poinformował, że hasło dzisiejszego wydarzenia brzmi: "Silny Naród - Wielka Polska". Przypomnijmy także plan głównych uroczystości z udziałem władz państwowych na 11 listopada. Wszystko rozpocznie się przed Grobem Nieznanego Żołnierza, gdzie odbędzie się uroczysta odprawa wart, złożenie wieńców pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz koncert pieśni patriotycznych. W uroczystościach wezmą udział najważniejsi przedstawiciele władz państwowych.

Następnie obchody przeniosą się na Krakowskie Przedmieście, gdzie rozłożone zostały aż trzy sceny. To będzie miejsce koncertów, debat, animacji oraz spektakli dla dzieci. W Świątyni Opatrzności Bożej o godz. 10.00 i 12.00 zostaną odprawione Msze Święte w intencji Ojczyzny.