Chętniej umawiasz się do warsztatu samochodowego niż do lekarza? Ten tekst jest o Tobie
- Mężczyźni w Polsce żyją o 8 lat krócej niż kobiety - wynika ze statystyk GUS
- Mężczyźni unikają badań profilaktycznych i wizyt u lekarza
- Znając ryzyko różnych chorób, można im zapobiegać lub opóźnić ich rozwój m.in. poprzez zmianę stylu życia
- Mężczyźni, szczególnie starsi, są najbardziej narażeni na niealkoholowe stłuszczenie wątroby, które według szacunków może dotyczyć nawet 1/4 Polaków
- Skierowana do mężczyzn kampania "Prowadź się zdrowo" ma zachęcić do regularnych badań i oceny ryzyka chorób wątroby
Na zdrowie mężczyzn duży wpływ mają kobiety, bo to one namawiają swoich mężów, partnerów, ojców, braci czy synów do badań i wizyt u lekarza. Najczęściej to kobiety umawiają takie wizyty i pilnują potem przestrzegania zaleceń, bo w kobiecym "interesie" jest to, aby jak najdłużej mężczyzna był zdrowy.
To jednak mężczyzna sam powinien mieć świadomość tego, że ponosi odpowiedzialność za swoje zdrowie. Panowie! Czas ruszyć się z kanap i zacząć się badać, bo tylko to może pomóc waszemu zdrowiu i wpłynąć na dłuższe życie.
To właśnie przejęcie odpowiedzialności za własne zdrowie, samoleczenie i profilaktyka są niezwykle istotne, gdy system zdrowotny w Polsce jest niewydolny.
Wątroba. Czy jest się czym przejmować?
Jednym z narządów, którego nie traktujemy poważnie, jest wątroba, a choroby właśnie tego narządu są w TOP10 przyczyn zgonów w Polsce. Tymczasem 61 proc. mężczyzn nigdy nie badało swojej wątroby.
Wątroba zwykle pierwszy raz daje znać, że szwankuje w wieku między 40 a 60 lat. To moment, aby o nią zadbać. Aby przekonać do tego mężczyzn, ruszyła kampania "Prowadź się zdrowo".
Nie bez przyczyny kampania nawiązuje językiem do motoryzacji, bo mężczyźni często bardziej dbają o swoje auta, niż o swoje zdrowie.
Ambasadorami kampanii zostali utytułowani kierowcy rajdowi - Kuba Przygoński, zdobywca Pucharu Świata w Rajdach Cross Country 2018 oraz Mikołaj Marczyk, Mistrz Polski i Europy Juniorów 2021.
Szybki test internetowy
W ramach kampanii na jej stronie internetowej można wykonać test ryzyka, który pozwoli określić czy jesteś w grupie ryzyka stłuszczenia wątroby. Ta choroba może dotyczyć nawet 25 proc. naszego społeczeństwa, a 80 proc. osób z tym schorzeniem nie zdaje sobie sprawy z problemu.
Wystarczy odpowiedzieć na kilka pytań dotyczących m.in. parametrów naszego organizmu. Na tej podstawie dowiemy się, ile wynosi w naszym przypadku ryzyko zachorowania na stłuszczenie wątroby, ale też otrzymamy wskazówki, co dalej robić.
Skorzystać można także z poradnika dietetycznego i dowiedzieć się co jest zalecane, a co szkodzi wątrobie.
Dr Tomasz Sobierajski, socjolog z Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego, ocenia, że z profilaktyką u mężczyzn jest bardzo słabo, bo tylko co piąty mężczyzna dba o swoje zdrowie, deklaruje aktywność zdrowotną czy zdrowe odżywianie.
Brak społecznego treningu
Według socjologa, wśród mężczyzn nie ma społecznego treningu, aby rozmawiać o zdrowiu.
– Mężczyźni porozmawiają chętnie o autach, ale już nie o zdrowiu, a kobiety rozmawiają o swoim zdrowiu i polecają sobie lekarzy - podkreśla ekspert.
Dodaje, że nad mężczyznami ciąży obraz ojca, który był silny, nic go nie bolało, a nawet jeżeli go bolało, to wstawał i szedł do pracy.
Głównym motywatorem, aby mężczyzna zajął się swoim zdrowiem - jak mówi socjolog - jest zwykle jego partnerka. Nie są w stanie przekonać panów do badań np. influencerzy, a jedynie specjaliści w jakiejś dziedzinie.
Zdrowie jak rajd
Dlatego ambasadorami kampanii zostali kierowcy rajdowi. Kuba Przygoński przekonuje, że ruch i aktywność fizyczna to podstawa.
– Po treningu jestem zmęczony, ale energii mam więcej. To się w Polsce powoli zaczyna zmieniać, coraz więcej jest osób, które starają się o siebie dbać – uważa rajdowiec. Jak dodaje, organizm trzeba "serwisować", czyli trzeba badać się regularnie, aby jak najdłużej być w formie, cieszyć się życiem.
Także Mikołaj Miko Marczyk uważa, że aktywność, zdrowa dieta i zachęcanie do badań, to dobry kierunek.
– Mężczyźni boją się pokazać słabość. Uciekamy od problemu, próbując go schować, a w efekcie żyjemy krócej – mówi Miko.
Dieta to podstawa
Dietetyczka mgr Klaudia Wiśniewska zwraca natomiast uwagę na rolę zdrowego odżywiania.
– W zdrowym żywieniu trzeba skupić się na dobrych jakościowo produktach. W stłuszczeniu wątroby myślimy o ograniczeniu tłuszczów, a tu najbardziej trzeba się skupić na ograniczeniu spożywania cukrów i żywności wysokoprzetworzonej – wyjaśnia ekspertka.
Według niej wystarczy 4-6 tygodni zmian w sposobie odżywiania i jesteśmy w stanie już poprawić parametry zdrowotne.
– Najlepsza opcja to dieta śródziemnomorska i jej zielony wariant, czyli zwiększenie spożycia zielonych warzyw, zielonej herbaty oraz regularne spożycie orzechów – mówi Klaudia Wiśniewska.