Chorzy trafią do wojska? MON ogłasza nowe zasady dostępu do służby

Natalia Kamińska
17 listopada 2022, 18:48 • 1 minuta czytania
Resort obrony chce obniżyć część wymagań dla kandydatów na zawodowych żołnierzy i osób ubiegających się o powołanie do czynnej służby wojskowej. Jest projekt rozporządzenia w tej sprawie.
Polscy żołnierze Fot. Pawel Wodzynski/East News

Dokładnie chodzi o załącznik do rozporządzenia MON ws. "orzekania o zdolności do służby wojskowej i trybu postępowania wojskowych komisji lekarskich w tych sprawach".

MON chce ułatwić dostęp do służby wojskowej

Możemy w nim zapoznać się z wykazem chorób i schorzeń, które obecnie nie pozwalają kandydatom na żołnierzy dostać się do wojska. Dotyczy to m.in. służby w Wojskach Specjalnych, Żandarmerii Wojskowej oraz Służbie Wywiadu i Kontrwywiadu Wojskowego.

Ale MON ma w planach obniżenie wymagań zdrowotnych wobec kandydatów. Jeśli ta nowelizacja wejdzie w życie, komisje lekarskie nie będą już dyskwalifikować osób, u których stwierdzono m.in. o otyłość drugiego stopnia, próchnicę zębów, kamicę układu moczowego, braki lub zanik jednego jądra, pooperacyjny brak śledziony, nadreaktywność oskrzeli, nadciśnienie tętnicze pierwszego stopnia, wrzody czy atopowe zapalenie skóry.

W Polsce są obecnie cztery kategorie służby wojskowej. Z informacji zawartych na stronie MON wynika, że są to:

W Polsce nie ma obowiązkowej służby wojskowej, ale ustawa o obronie ojczyzny wprowadziła także jej nowy rodzaj– dobrowolną zasadniczą służbę wojskową. "To forma służby wojskowej skierowana dla wszystkich tych, którzy nigdy wcześniej nie byli w wojsku" – informuje na swojej stronie resort obrony.