Są pierwsze prognozy na sylwestra. Już wiadomo, czy są szanse na Nowy Rok ze śniegiem
- Synoptycy IMGW przedstawili prognozowany scenariusz pogodowy na przełom roku 2022/2023
- Jak wynika z prognoz, koniec grudnia będzie cieplejszy niż zwykle, a temperatury w ciągu dnia będą utrzymywać się powyżej zera stopni
- Temperatury maksymalne w ostatnim tygodniu grudnia mają sięgnąć czterech stopni powyżej zera
Z modeli IMGW wynika, że nad Polską pogoda w sylwestrowym tygodniu będzie dość jednolita. Maksymalne temperatury mają sięgać nawet czterech stopni na plusie, minimalne zaś będą oscylować między -2.1 a +0.1 stopnia. Średnia temperatura w ostatnim tygodniu grudnia ma być w większości kraju ujemna, ale to oznacza zwykle chłodniejsze noce i cieplejsze dni.
Śnieg na Sylwestra 2022
Czy to oznacza, że w Polsce nie będzie szans na białego sylwestra? Niekoniecznie, bo prognozy obejmują całe województwa, natomiast temperatura w górach zwykle bywa niższa. To oznacza, iż tam są szanse na to, że jeśli śnieg spadnie, jego pokrywa może się utrzymać. Niewiele wskazuje jednak na to, by na częściach nizinnych miało być biało.
Najzimniejszy ostatni tydzień grudnia ma być na północno-wschodnich krańcach, a także w okolicach Zakopanego. Tam minimalnie ma spaść do około -4 stopni, a średnia utrzymywać będzie się w okolicach zera.
Najcieplej zdaniem synoptyków będzie na zachodnich krańcach kraju, a najwyższa średnia temperatura, sięgająca czterech stopni na plusie, ma wystąpić w rejonie Dolnego Śląska.
Pogoda na Boże Narodzenie 2022
Wiele wskazuje jednak na to, że przynajmniej w części kraju mamy szanse na białe Boże Narodzenie. W świątecznym tygodniu synoptycy prognozują spadek temperatur nawet do sześciu kresek poniżej zera, a w centralnej i wschodniej części kraju, prognozowane jest zero stopni. Średnia temperatura poniżej zera przewidywana jest dla najchłodniejszych rejonów Polski, czyli Zakopanego oraz Suwałk i Białegostoku.
Niskie temperatury w połączeniu z prognozowanymi opadami, które mają występować zarówno pod koniec 2022, jak i na początku 2023, mogą dać nadzieję na białe święta. Synoptycy nie podają jednak, czy sypać będzie śnieg, czy padać deszcz, a także dokładnej wartości w odniesieniu do poszczególnych dni.
Jaka pogoda w 2023 roku?
Względnie ciepły szykuje się również początek 2023 roku. Północno-zachodnia część Polski ma być objęta średnią temperaturą powyżej zera, natomiast najniższe wartości mają sięgać czterech kresek poniżej zera. To jednak znów tyczy się jedynie rejonu górskiego i północno-wschodniego.
W pozostałych częściach kraju, szczególnie nizinnych, temperatura maksymalna może sięgnąć nawet czterech kresek powyżej zera. Najcieplej ma być na Dolnym Śląsku, a także w Lubuskiem i Zachodniopomorskiem.