Mroźna zima zostanie w Polsce na dłużej. Na termometrach nawet 20 stopni na minusie

redakcja naTemat
11 grudnia 2022, 16:54 • 1 minuta czytania
Do Polski w ten weekend zawitała zima i śnieg. Wszędzie jest dużo białego puchu i jest mroźno. Czy taka pogoda się utrzyma na dłużej? Synoptycy już znają odpowiedź na to pytanie.
Zima w Polsce Fot. Marek Dybas/REPORTER

Jak podaje portal TVN Meteo, mroźne, arktyczne powietrze już płynie z północy do Polski, ale najzimniejsze noce i dni są dopiero przed nami. "Nadejdą one w połowie tygodnia, gdy miejsce niżu zajmie wyż, który teraz powstaje nad Skandynawią w zimnej masie powietrza" - czytamy.

W nadchodzącym tygodniu będzie naprawdę mroźno

Wyż ten także zablokuje napływ ciepłego powietrza do naszej części Europy i taka zimna pogoda utrzyma się w tym tygodniu. W połowie tygodnia w ciągu dnia może być nawet -8 stopni Celsjusza, a nocami około -15 (na Podhalu nawet więcej).

Z kolei IMGW podaje, że od poniedziałku w dzień zachmurzenie będzie na ogół duże. Wystąpią opady śniegu, przejściowo o natężeniu umiarkowanym. Na północy i południowym zachodzie przyrost pokrywy śnieżnej miejscami wzrośnie o 10 cm do 15 cm.

Temperatura maksymalna wahać się będzie od -5°C na północnym wschodzie i w dolinach karpackich, do 1°C na Pomorzu Zachodnim i 4°C nad morzem. Wiatr będzie umiarkowany i dość silny, porywisty, nad morzem w porywach do 60 km/h, z kierunków północnych i zachodnich. Wiatr będzie powodować także zawieje i zamiecie śnieżne. Tak pogoda spowoduje przyrost pokrywy śnieżnej miejscami o 5-15 cm.

Jeśli chodzi o wtorek i w środę to nad ranem na południu kraju temperatura może spaść do około -15°C, a na Podhalu do -20°C. Okresami słabe opady śniegu."Kolejna noc mroźna na północy kraju, spadki temperatury do -13°C. Czwartek bez groźnych zjawisk" - informuje IMGW.

Jak przygotować się na mróz?

Przed wyjściem z domu najlepiej byłoby zjeść ciepły posiłek złożony z węglowodanów. Warto także dostarczyć organizmowi dawki witaminy C, która wspomaga odporność. Poza tym warto wypić ciepły napój z dodatkiem rozgrzewającego miodu lub imbiru.

Pomiędzy warstwami ubrania zatrzymuje się powietrze, które stanowi naturalną warstwę izolacyjną. Dlatego ubiór "na cebulkę" powinien być stosowany zawsze, gdy temperatura spada. Równie ważne co okrycie głowy i szalik, będą ciepłe skarpetki i buty. To właśnie przez stopy z naszego ciała ucieka ciepło. Zakładaj kilka warstw ubrania, najlepiej z włókien naturalnych – bawełny i wełny.