Ziobro zmiażdżony w najnowszym sondażu. W tej kategorii jest niemal bezkonkurencyjny
- Najnowszy sondaż IBRiS wskazuje na Trzaskowskiego jako lidera w kwestii zaufania społeczeństwa
- W starciu Tusk kontra Kaczyński, większym zaufaniem cieszy się lider PO
- Polacy najmniej ufają Zbigniewowi Ziobrze
Jak wykazuje sondaż IBRiS dla Onetu, w rankingu zaufania Polaków Rafał Trzaskowski zdobył pierwsze miejsce z wynikiem 39,8 proc. W porównaniu z sondażem przeprowadzonym w listopadzie jego wynik spadł o 2,9 punktów proc.
Na drugim miejscu znalazł się prezydent Andrzej Duda z wynikiem 37,1 proc. W porównaniu z ubiegłym miesiącem odnotował taki sam spadek poparcia jak prezydent Warszawy.
Trzecie miejsce z kolei zajął premier Mateusz Morawiecki, osiągając 36,1 proc. Tutaj mamy z kolei spadek o 1,1 punktów proc. Czwarte miejsce przypadło Szymonowi Hołowni (32,3 proc.), a piąte zajął Władysław Kosiniak-Kamysz (28,3 proc.).
Tusk z większym poparciem od Kaczyńskiego
W starciu Donald Tusk kontra Jarosław Kaczyński, wygrywa były premier z wynikiem 27,6 proc. Prezes Prawa i Sprawiedliwości natomiast otrzymał 26,9 proc.
Jednak warto zaznaczyć, iż odsetek zaufania dla Donalda Tuska znacznie spadł w porównaniu z listopadowym badaniem, bo aż o 5,3 punktów proc.
Ziobro najmniej zaufanym politykiem
Patrząc na drugą stronę tego rankingu, najgorzej wypada Zbigniew Ziobro – liderowi Solidarnej Polski, ministrowi sprawiedliwości nie ufa aż 69,7 proc. badanych. Na drugim miejscu znajduje się Jarosław Kaczyński (64,9 proc.), następnie Jacek Sasin z wynikiem 60,1 proc. i Mateusz Morawiecki (56,5 proc.).
PiS nie utworzyłby samodzielnego rządu
Przypomnijmy, że z kolei w sondażu IBRiS dla Onetu, o którym pisaliśmy 9 grudnia, na pierwszym miejscu w pytaniu o wybory parlamentarne znalazła się Zjednoczona Prawica z wynikiem 32,9 proc. W skład ZP wchodzi Prawo i Sprawiedliwość, Solidarna Polska oraz Partia Republikańska.
Oznacza to, że gdyby wybory się teraz odbyły, PiS nie utworzyłby samodzielnego rządu. Wynik ten to spadek poparcia o 0,9 pkt proc. w porównaniu z listopadowym badaniem.
Na drugim miejscu znalazła się Koalicja Obywatelska z wynikiem 26,4 proc. Na ostatnim miejscu na podium jest Lewica z 9,4 proc. poparcia. Oprócz wspomnianych trzech partii, na miejsca w Sejmie mogą liczyć jeszcze trzy ugrupowania: Polska 2050 (9,2 proc.), Polskie Stronnictwo Ludowe (6,2 proc.) i Konfederacja (5,5 proc.)
Konfederacja to zarazem jedyna partia, która zyskała poparcie w porównaniu z poprzednim sondażem. W listopadzie jej wynik wynosił 4,3 proc.
Jednocześnie rośnie odsetek osób niezdecydowanych (10,4 proc.). W listopadzie wynosiła ona 8 proc.
Ponad połowa ankietowanych wyraża chęć udziału w wyborach
IBRiS w ankiecie przeprowadzanej dla Onetu spytał także badanych o chęć udziału w wyborach.
Na pytanie "gdyby w najbliższą niedzielę odbywały się wybory do Sejmu, to wziąłby Pan/i w nich udział?" odpowiedź "zdecydowanie tak" plasuje się z wynikiem 37,9 proc. "Raczej tak" - 19,3 proc. Podsumowując, chęć wzięcia udziału w wyborach zadeklarowało w badaniu 57,2 proc. ankietowanych.
"Raczej nie" odpowiedziało 11 proc. badanych. Z kolei 26,1 proc. zdecydowanie nie weźmie udziału w wyborach. 5,7 proc. nie ma zdania na ten temat.