Mamy najnowszą prognozę na Boże Narodzenie. Czy spadnie śnieg? Spotkają się dwa fronty
21 grudnia wypada początek astronomicznej zimy. Jednak synoptycy, zamiast przed śnieżnymi zaspami i śniegiem, ostrzegają przed roztopami. Zwracają też uwagę na zderzenie dwóch frontów atmosferycznych, które spotkają się nad Polską – do Polski na zmianę będzie napływać ciepłe i odrobinę chłodniejsze, wilgotne powietrze (ten front przyniesie też opady deszczu). Co z tą zimą i czy jest jeszcze szansa, że nadchodzące święta Bożego Narodzenia będą białe?
Prognoza pogody na święta. Temperatura na plusie i roztopy
Niestety, wszystko wskazuje na to, że nie. "Wygląda na to, że intensywne opady śniegu – zwłaszcza na południu i wschodzie Polski – wyprzedziły Boże Narodzenie o około tydzień" – piszą eksperci z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Jak dodają, "silna adwekcja z sektora zachodniego, która właśnie wkroczyła do kraju, może zupełnie (poza górami) pozbawić nas tej zimowej scenerii" – dodają.
Ile stopni zobaczymy więc na termometrach? Wigilia i pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia mają być pochmurne, ale bardzo ciepłe. Najniższych temperatur, choć wciąż na plusie, możemy się spodziewać na Suwalszczyźnie i na Pomorzu. Termometry w Gdańsku i Koszalinie pokażą około 2 stopni Celsjusza.
Cieplej będzie w centrum (od 4 do 8 stopni w Warszawie i Łodzi), na Podkarpaciu i w Małopolsce - ok. 8 stopni. Najcieplej będzie na Dolnym Śląsku – aż 11 stopni.
Dodatkowo w Boże Narodzenie spodziewany jest niezbyt mocy, przelotny deszcz m.in. w środkowej i południowej Polsce. W pierwszy dzień świąt również będzie pochmurno, ale z rozpogodzeniami. Parasole przydadzą się w większości regionów kraju – deszcz nie spadnie tylko na południowym wschodzie.
26 grudnia będzie też nieco chłodniej, ale wciąż do 9 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku (tam nadal najcieplej), do 5 w centrum. Najzimniej, ale nadal na plusie, będzie na Suwalszczyźnie i Pomorzu (ok. 2 stopni Celsjusz).
Opady śniegu w większości regionów kraju nie są zapowiadane, ale jest mały wyjątek – ci, którzy w święta Bożego Narodzenia chcieliby zaznać trochę zimowej aury, powinni spędzać je przy wschodniej granicy kraju lub w górach. Lekko poprószy m.in. w okolicach Zakopanego. Lekkie opady śniegu – ale z deszczem – mogą się też pojawić na Podlasiu.
Śnieg na święta – jak będzie w kolejnych latach? Analiza nie napawa optymizmem
IMGW na swojej stronie internetowej pokazuje też analizę śnieżnych i bezśnieżnych świąt w ostatnich latach. Jak można się domyślić, tych bezśnieżnych jest zdecydowanie więcej. Np. w Warszawie w obecnym stuleciu "śnieg notowano przez wszystkie 3 dni świąt tylko w 2012 roku". Synoptycy pokazują też analizę tego, jak kwestia białych świąt może wyglądać w przyszłości.
"Według różnych scenariuszy zmian klimatu sytuacja wydaje się dość jednoznaczna. Liczba dni z pokrywą śnieżną będzie po prostu maleć. Jeżeli ten zauważalny już trend utrzyma się, to w perspektywie kilkudziesięciu lat śniegu – nie tylko na gwiazdę – trzeba będzie szukać jedynie w górach i na sztucznie zaśnieżanych stokach" - wskazują.
Czytaj też: Polskie Tatry dotknęło zjawisko "inwersji". "Temperatury zwariowały"