Myślałeś, że leczy tylko zęby. Dentysta jest wyczulony na objawy innych chorób

Beata Pieniążek-Osińska
13 stycznia 2023, 14:14 • 1 minuta czytania
Chodzisz do dentysty, aby leczyć zęby. Jednak ten lekarz może uratować ci życie. Zaglądając ci do jamy ustnej, ma większe szanse, aby dostrzec niepokojące objawy wielu groźnych chorób od cukrzycy po nowotwory.
Cukrzyca, nowotwór, osteoporoza. Te choroby może pomóc wykryć ...dentysta. Thierry Monasse/REPORTER/ East News

Niektóre zmiany, jakie pojawiają się w naszej jamie ustnej, mogą być oznaką poważnych chorób.

Nie kto inny, jak dentysta może przyjść nam z pomocą, mimo że choroby te nie mają związku z zębami. Jednak to lekarz stomatolog wnikliwie zajmuje się stanem naszej jamy ustnej; nie tylko zębami, ale także dziąseł.

To on ma też największe szanse, aby zauważyć w ciemnych zakamarkach naszej jamy ustnej różne symptomy świadczące o jakiejś chorobie niezwiązanej z zębami. Niekiedy ratuje w ten sposób życie, bo np. choroba nowotworowa wykryta na odpowiednio wczesnym etapie, daje się skutecznie leczyć.

Przegląd dentystyczny zalecany jest przynajmniej raz na pół roku. Pozwala to zachować zdrowie naszych zębów i leczyć je, gdy tylko pojawią się oznaki próchnicy. Jednak takie regularne wizyty u stomatologa mogą też uratować życie, bo to właśnie dentysta ma duże szanse dostrzec objawy innych chorób.

Lekarze dentyści zwracają uwagę także na inne problemy m.in. obrzęk węzłów chłonnych, utratę gęstości kości, nieregularne tkanki, a także dziwne zmiany w jamie ustnej. To im może rzucić się w oczy nieprawidłowość w budowie szczęki, głowy, szyi lub dziwna zmiana w takiej okolicy.

Jakie choroby mogą wykryć dentyści?

Nowotwory głowy i szyi niestety są coraz częstsze. Mogą dawać nietypowe objawy i różne zmiany właśnie w obrębie jamy ustnej. Sami czasem zbagatelizujemy różne zmiany na języku czy dziąsłach kojarząc je np. z aftami.

Dentysta podczas rutynowej wizyty z pewnością zwróci jednak uwagę na ewentualne zmiany na języku, dnie jamy ustnej czy dziąsłach.

Cukrzyca a stan jamy ustnej

Jedna z chorób cywilizacyjnych, czyli cukrzyca może się rozwijać nie dając charakterystycznych objawów. Nawet 30 proc. pacjentów nie wie, że choruje na cukrzycę lub ma stan przedcukrzycowy, a dowiadują się trafiając do lekarza już z poważnymi powikłaniami.

Jednak suchość w ustach, cofanie się dziąseł, stany zapalne, pieczenie w jamie ustnej, nadmierne krwawienie mogą być objawami postępującej choroby. Cukrzyca może negatywnie wpływać na szybkość przepływu i skład śliny oraz powodować zmiany w szkliwie. Nieświeży oddech, na który z pewnością zwróci uwagę dentysta, również może świadczyć o cukrzycy i kwasicy ketonowej. Problemy z przyzębiem ma nawet co trzeci pacjent, zmagający się z cukrzycą. Może je zauważyć nasz dentysta, który zleci wówczas wykonanie badań krwi oraz wizytę u lekarza pierwszego kontaktu czy diabetologa.

Niedokrwistość

Dentysta może zwrócić również uwagę na zbyt bladą wyściółkę jamy ustnej. To może być jeden z objawów anemii. Oznacza to, że w organizmie brakuje wystarczającej ilości czerwonych krwinek, aby skutecznie dostarczać tlen.

Nieleczona anemia może być zaś niebezpieczna dla naszego zdrowia i powodować złe samopoczucie.

Osteoporozę można rozpoznać także po stanie zębów

Dentyści to ci lekarze, którzy są w stanie zauważyć też objawy osteoporozy. Rutynowe skany kości, a w tym zębów, mogą wykazać brak ich gęstości. Jedną z przyczyn takich nieprawidłowości może być właśnie osteoporoza.

To choroba, która sprawia, że jesteś znacznie bardziej narażony na częste złamania. Wymagają one też u osób z osteoporozą dłuższej rehabilitacji.

Ścieranie zębów a nadmierny stres

Co ciekawe, to dentysta ma też szansę, aby w pierwszej kolejności zająć się też problemami emocjonalnymi swoich pacjentów.

Nadmierne zgrzytanie zębami może być bowiem oznaką stresu. Stomatolog, widząc oznaki bruksizmu, czyli nadmiernego ścierania zębów, może wskazać pacjentowi, że powodem może być właśnie nadmierny stres. Da to szansę na poszukanie pomocy u specjalisty i ograniczenie ryzyka rozwinięcia się różnych problemów psychicznych, ale także nadciśnienia.

Dentysta innych chorób nie wyleczy, ale pokieruje do specjalistów

Lekarz stomatolog nie postawi nam diagnozy, jeżeli chodzi o dolegliwości niezwiązane z leczeniem zębów i przyzębia. Jednak gdy dostrzeże niepokojące objawy, może skierować cię do odpowiedniego specjalisty.