Niecodzienne sceny na Placu Czerwonym. Mężczyzna chciał ukraść ciało Lenina

Natalia Kamińska
07 lutego 2023, 18:16 • 1 minuta czytania
Nietrzeźwy mężczyzna został aresztowany za próbę kradzieży ciała Włodzimierza Lenina z mauzoleum o tej samej nazwie na Placu Czerwonym. Miał on też zaburzenia psychiczne.
Rosyjscy komuniści z portretem Lenina. Fot. Alexander Zemlianichenko/Associated Press/East News

Rosyjska agencja rządowa TASS podaje, że incydent miał miejsce w nocy, 6 lutego. "Mężczyzna został zatrzymany, gdy próbował włamać się do mauzoleum, w którym spoczywa ciało Włodzimierza Lenina i je ukraść. Później odkryto, że zatrzymany był nietrzeźwy" – czytamy na stronie agencji.

Mężczyzna chciał ukraść ciało Lenina z mauzoleum

Na miejsce wezwano karetkę pogotowia. Lekarze ustalili, że mężczyzna cierpiał na zaburzenia psychiczne wywołane alkoholem. Nie potrafił wyjaśnić, czemu chciał ukraść zwłoki Lenina.

Mauzoleum Lenina, który zmarł w 1924 roku, było uważane za ważny obiekt w czasach sowieckich, a pomnik odwiedzały miliony ludzi. Po rozpadzie Związku Radzieckiego próbowano pochować Lenina w normalnym grobie, ale planów tych nie zrealizowano.

Jakiś czas temu ówczesny przewodniczący Stowarzyszenia "Memoriał", badającego zbrodnie stalinowskie, Arsenij Rogiński (zmarł w 2017 roku), powiedział, że dla każdego normalnego człowieka Lenin jest symbolem przemocy.

Nie wszyscy Rosjanie chcą, aby zwłoki Lenina były w mauzoleum

"Dyskusja na temat sensowności utrzymywania Mauzoleum Lenina w obecnym kształcie jest z pewnością bardziej żywa, niż sam bohater. Tym bardziej, że coraz mniej Rosjan chce, by wizytówką znajdującego się w samym sercu Moskwy Placu Czerwonego, był symbol tak negatywnie odbierany na szeroko rozumianym Zachodzie" – pisaliśmy też kilka lat temu w naTemat.pl.

Warto też zauważyć, że od tysięcy lat ludzie stosowali metody balsamowania, aby zachować zwłoki. "Ale nic nie może się równać z 90-letnim rosyjskim eksperymentem zachowania ciała Włodzimierza Lenina, komunistycznego rewolucjonisty i założyciela Związku Radzieckiego. Pokolenia rosyjskich naukowców spędziły lata na doskonaleniu technik konserwacji, które pozwoliły zachować wygląd i elastyczność ciała Lenina" – zwracało uwagę z kolei w tekście na ten temat pismo "Scientific American".

Dokładnie opieką nad zwłokami Lenina zajmuje się instytut znany w czasach poradzieckich jako Centrum Badań Naukowych i Metod Nauczania Technologii Biochemicznych w Moskwie. Podstawowa grupa pięciu do sześciu anatomów, biochemików i chirurgów, znana jako "grupa mauzoleum", ponosi główną odpowiedzialność za konserwację szczątków Lenina.

Pomagają oni też w utrzymaniu zachowanych ciał trzech innych przywódców: wietnamskiego przywódcy Ho Chi Minha i północnokoreańskiego duetu ojciec-syn Kim Il-sunga i Kim Dzong-ila.