Z tymi książkami nie będziecie się nudzić. Najciekawsze zapowiedzi książkowe na marzec 2023

Maja Mikołajczyk
24 lutego 2023, 11:00 • 1 minuta czytania
Wydawcy nie zwalniają tempa w marcu. Do sprzedaży trafią m.in. dwie wyczekiwane powieści fantasy oraz nowa książka Natalii de Barbaro. Sprawdźcie, jakich książek nie można przegapić.
Zapowiedzi książkowe na marzec 2023. Fot. Unsplash/ Gaman Alice

Lord Nevermore, Agneta Pleijel, wyd. Karakter, tłum. Justyna Czechowska

Data premiery: 1 marca

Wydawnictwo Karakter wznawia słynną szwedzką powieść "Lord Nevermore", której głównymi bohaterami są Stanisław Ignacy Witkiewicz oraz Bronisław Malinowski. Razem z nimi czytelnicy będą świadkami najważniejszych wydarzeń i dyskusji początku XX wieku.

"W monumentalnej powieści Agnety Pleijel wątki przyjaźni, miłości i zagadki płci splatają się z refleksją o poszukiwaniu tożsamości, odkrywaniu nieznanego, pamięci i umieraniu. Śledząc fascynujące losy bohaterów, przenosimy się z Zakopanego do Melbourne i na Wyspy Koralowe, z Adelajdy do Petersburga, Londynu i Warszawy" – czytamy w oficjalnym opisie wydawcy.

Babel, czyli o konieczności przemocy, Rebecca F. Kuang, wyd. Fabryka słów

Data premiery: 3 marca

Rebecca F. Kuang to bestsellerowa autorka trylogii "Wojna makowa", czyli serii fantasy opartej luźno na historii Chin. Teraz młoda pisarka powraca z powieścią "Babel, czyli o konieczności przemocy", inspirowanej krwawymi dziejami Imperium Brytyjskiego.

"Robin, osierocony pół-chińczyk, trafia do Anglii, gdzie ma tylko jedno zadanie: uczyć się. Zdobywać wiedzę, poznawać nowe języki, a potem odpracować dług wobec Imperium w oksfordzkim instytucie Babel. Wszystko zmienia się w dniu, a właściwie w nocy, gdy Robin poznaje pewnego człowieka. Bliźniaczo podobnego fizycznie, ale żyjącego według całkowicie innych zasad" – napisano w oficjalnym opisie fabuły.

Przędza. W poszukiwaniu wewnętrznej wolności, Natalia de Barbaro, wyd. Agora

Data premiery: 8 marca

"Czuła przewodniczka" Natalii de Barbaro dwa lata temu była absolutnym bestsellerem wśród poradników psychologicznych. Jej najnowsza propozycja, czyli "Przędza. W poszukiwaniu wewnętrznej wolności" ma potencjał powtórzyć jej sukces.

"Ta książka rodzi się we mnie z mieszanki uczuć. Pierwszy jest smutek - bo patrzę z bardzo bliska na kobiety, które trwają w znieruchomieniu, chociaż, paradoksalnie, są w ciągłym ruchu" – pisze o swojej książce psycholożka.

Miasto Jadeitu, Lee Fonda, wyd. MAG, tłum. Michał Jakuszewski

Data premiery: 10 marca

"Miasto Jadeitu" to nagrodzona World Fantasy Award w 2018 roku książka Fondy Lee, która wreszcie doczekała się polskiego tłumaczenia. Powieść rozpoczyna Sagę Zielonej Kości, na którą obecnie składają się trzy powieści.

"Jadeit jest krwią podtrzymującą życie wyspy Kekkon. Wydobywano go, handlowano nim, kradziono go i zabijano dla niego już od stuleci (...) Gdy pojawia się nowy potężny lek pozwalający wszystkim, nawet cudzoziemcom, nosić jadeit, długotrwała rywalizacja między klanami Kaulów i Aytów przeradza się w otwartą wojnę. Jej wynik rozstrzygnie o losie wszystkich zielonych kości oraz całego Kekonu" – czytamy w oficjalnym opisie.

Pani March, Virginia Feito, wyd. Echa, tłum. Tomasz Wyżyński

Data premiery: 22 marca

"Pani March" to thriller psychologiczny dla fanów twórczości Patricii Highsmith, który zawiera w sobie elementy satyry społecznej. W nadchodzącej adaptacji w główną bohaterkę najprawdopodobniej wcieli się znana z "Opowieści podręcznej" Elizabeth Moss.

"Akcja powieści rozgrywa się w środowisku elity towarzyskiej Nowego Jorku. Pani March to żona głośnego amerykańskiego pisarza George’a Marcha. Najnowsza powieść George’a robi furorę. Żona jest dumna ze swojego sławnego męża. Pewnego ranka, właścicielka ulubionej cukierni sugeruje Pani March, że jest pierwowzorem literackim bohaterki ostatniej powieści George’a – odrażającej kobiety o imieniu Johanna" – czytamy na stronie wydawnictwa Echa.

Autobiografia. Po drugiej stronie różdżki, Tom Felton, wyd. Albatros

Data premiery: 22 marca

Tom Felton, czyli filmowy Draco Malfoy z serii filmów o "Harrym Potterze" napisał książkę, w którym dzieli się nie tylko historiami z planu, ale również swoim życiem prywatnym.

"W 'Po drugiej stronie różdżki' Tom Felton dzieli się doświadczeniami z dorastania w dwóch równoległych światach – czarodziejów i mugoli. Odsłania sekrety życia na dużym ekranie i poza nim – od magicznych chwil na planie filmowym w roli Draco Malfoya po wyzwania związane z dorastaniem w świetle jupiterów" – napisano w streszczeniu książki.