Jak wyglądać na bogatego, będąc biednym? Nie tylko kobiety oszalały na punkcie stylu "old money"

Agnieszka Miastowska
28 lutego 2023, 10:57 • 1 minuta czytania
Mówi się, że styl old money" stał się ulubieńcem milenialsów i osób z pokolenia Z. Ale faktem jest, że dobrze dobrany minimalistyczny outfit pasuje mężczyznom w każdym wieku. "Old money" pozwala na to, by wyglądać zarówno jak student najlepszej prywatnej uczelni, jak i... jego płacący za wszystko ojciec. Panowie powinni przede wszystkim pokochać ten rodzaj estetyki za łatwość jej odtworzenia. Jak na tacy podajemy najważniejsze zasady stylu, w którym wyglądacie na bogacza, nawet gdy na modowe łowy wybieracie się do lumpeksu.
Jak wyglądać bogato? Trend old money dla mężczyzn [PORADNIK] Instagram @Oldmoneydynasty

Męski old money – minimalizm i prostota

Stereotypowo mówi się, że kobiety nie mają się w co ubrać, nawet gdy ich szafa ugina się pod ciężarem wieszaków z kolejnymi kreacjami. Mężczyźni za to często twierdzą, że nie potrzebują nowych ubrań, ale trudno jest im z tych, które mają, stworzyć stylizacje na różne okazje.

Styl old money rozwiązuje ten problem – wystarczy w szafie mieć kilka "must have" i widzieć, jak je dobierać, by wyglądać zdecydowanie "drożej" niż w rzeczywistości. Jeśli chcecie wiedzieć, skąd wziął się styl old money i dlaczego bywa nazywany klasistowskim, sprawdźcie nasz wcześniejszy tekst: Jak wyglądać na bogatą, będąc biedną? Kobiety oszalały na punkcie stylu "old money".

Old money zainspirowany jest oczywiście estetyką Amerykanów lub Brytyjczyków z wyższych klas społecznych. Polega na bardzo dyskretnej elegancji – strojach inspirowanych mundurkami z najlepszych prywatnych szkół czy strojami do ekskluzywnych sportów, jak jazda konna czy golf. Skupmy się jednak na tym, jak wygląda typowo męski styl old money.

Mężczyzna w stylu old money ma wyglądać na kogoś nowoczesnego, kto jednak czerpie z tradycji i uniwersalnych zasad, dzięki czemu nigdy nie jest ofiarą mody. Gdy na niego patrzymy, mamy mieć wrażenie, że jest właśnie na towarzyskim spotkaniu na drogim przedmieściu.

Jak mówią eksperci od mody męskiej: "masz wyglądać, jakbyś większość swojego czasu spędzał w ekskluzywnym country clubie albo podróżował na południe Francji w każde wakacje". Przyznajmy, że jak na polskie standardy brzmi to trochę pretensjonalnie, ale to w końcu styl amerykańskiej i brytyjskiej śmietanki towarzyskiej.

Nie musicie wyglądać jakbyście "spędzali wakacje na drogim jachcie". Ale niewielkim wysiłkiem możecie osiągnąć pozornie drogi, realnie bardzo elegancki efekt. Jak? Zacznijmy od początku.

Fryzura – w stylu old money liczy się dbałość o szczegóły, więc nie obejdzie się bez regularnego odwiedzania fryzjera i barbera. Włosy i broda mają być wizytówką i eleganckim dodatkiem do każdej stylizacji. Nie ma miejsca na wariacje, farbowanie włosów, rockowe fryzury w stylu irokeza czy grzywkę, która wygląda, jakbyście zapomnieli jej podciąć.

Modowi eksperci stylu old money polecają noszenie włosów "średniej długości", bo te łatwo zamienić we fryzurę adekwatną do okazji. Świetnym przykładem włosów "medium long" jest fryzura Patrick Bateman'a grającego w filmie "American Psycho".

Dłuższe włosy muszą być jednak dobrze wymodelowane, regularnie strzyżone i układane przy pomocy pasty czy pianki z pełnym pietyzmem. "Fryzura nie może być niedbała, ale ma udawać, że podchodzimy do niej z nonszalancją".

Bazowe kolory – gdy przejrzymy stylizacje męskie w stylu old money, zauważymy, że palety kolorów używane w tych strojach są bardzo zachowawcze. Góra stroju – polo, sweterek w serek, koszula to zazwyczaj najjaśniejsze odcienie np. biel, baby blue. Spodnie to zazwyczaj kolory w stylu khaki czy jasnego brązu. Old money to także czerń, granat, szary. Nigdy nie są to mocne intensywne czy neonowe odcienie. Nieepatowanie logo – styl old money nie wybacza chwalenia się logo, szczególnie dużym i ostentacyjnym. Jeśli logo w ogóle ma być widoczne w naszej stylizacji, to powinno być małe i nierzucające się w oczy np. polo Ralph Lauren z małym emblematem jest gustowne, ale t-shirt z wielkim logo CK nie wchodzi w grę.

Koszule – nie może ich zabraknąć w szafie. Kluczowy jest materiał i ich kolory. Materiały powinny być naturalne, wysokiej jakości, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by kupić je z drugiej ręki i zaoszczędzić pieniądze.

Podobnie jak w przypadku damskiego stylu old money bazowe kolory powinni być jasne. Biały, królewski niebieski, a także pionowe paski w kolorze szarości/królewskiego błękitu i białego. Dopuszczane są zarówno dopasowane koszule, jak i takie w rozmiarze oversize - to zależy od tego, jak dalece formalna jest okazja, na którą się wybieramy. Drink ze znajomymi nie wymaga dopasowanej koszuli.

Spodnie – w stylu old money spodnie dresowe, bawełniane czy jeansy z dziurami nie mają racji bytu. Spodnie powinny być schludne, mogą być w ciemniejszych odcieniach niż góra stylizacji. Eksperci modowi szaleją na punkcie chinosów.

Radzą eleganckim mężczyznom mieć w szafie przynajmniej kilka par, a dokładnie 4 i to w konkretnych odcieniach – biały, grey, khaki i navy. Jasne chinosy świetnie wyglądają z cienkim skórzanym paskiem w kolorze brązu. Poza tym wszelkie, spodnie o klasycznym kroju, poradniki mówią także o spodniach sztruksowych w odcieniach brązu.

Buty - niezwykle ważny dodatek, który dopełnia stylizacji. Niestety żadne sportowe buty w intensywnych kolorach z dużym logo znanej marki nie są dopuszczalne. Zostajemy przy jasnych bazowych kolorach.

Co ciekawe, dopuszczalne są sneakersy – ale do codziennych stylizacji. Poza tym eleganckie półbuty i mokasyny w odcieniach brązu, a także sztyblety.

Innym dodatkiem, na który warto zwrócić uwagę poza paskiem i butami, jest szalik, który powinien pasować do płaszcza – może być jaśniejszy o kilka odcieni – kluczowy jest materiał, najlepiej kaszmir lub wełna.

Płaszcz – trencz w kolorze szarym lub płaszcz o prostym kroju w odcieniu brązu sprawdzi się praktycznie zawsze. Idealnie byłoby postawić na wełnę lub kaszmir. Marynarki w odcieniach ciemniejszych – granacie, czerni albo zgaszonym bordowym – sztruks także będzie dobrym wyborem.

Must have stylu old money – na początku wejście w nowy styl może wydawać się trudne, ale old money jest na tyle minimalistyczny, że kilka rzeczy wystarczy do stworzenia kilkunastu różnych stylizacji. Modowi eksperci wskazują na 5 ponadczasowych elementów, które mężczyzna powinien mieć w szafie:

Mężczyźni, którzy są wielbicielami stylu old money, podkreślają, że ma on masę zalet i zupełnie nie trzeba być modowym freakiem, żeby uznać je za plusy. Przede wszystkim styl ten jest ponadczasowy i nie wymaga wymiany szafy za każdym razem, gdy pojawi się nowy modowy trend.

Poza tym stawia na wygodę – casualowy outfit może opierać się na sportowych białych butach czy sweterku – nikt nie czuje się w tym przebrany. Nikt też nie wie, ile naprawdę masz pieniędzy i ile wydałeś na swoją stylizację.

Stylizacje w stylu old money są męskie, a jednocześnie bardzo proste do odtworzenia. A co najważniejsze – nie ma obaw, że gdy spojrzysz na swoje zdjęcia po kilku latach, zaczniesz narzekać na panującą kiedyś modę. Gentlemani w każdych czasach wyglądają zniewalająco, a dokładnie tak powinieneś wyglądać w stylu old money.