Chiny mają propozycję dla Ukrainy. Przedstawiają 12-punktowy plan
- W piątek mija dokładnie rok, od kiedy Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę
- Ministerstwo Spraw Zagranicznych opublikowało z tej okazji 12-punktowy plan dla Ukrainy, który ma pomóc w nawiązaniu pokoju
- Chiński plan obejmuje m.in. ponowne wezwanie do rozmów pokojowych, "zaprzestania jednostronnych sankcji" czy "porzuceniu mentalności zimnowojnej i rywalizacji blokowej"
Stanowisko wydane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych w Pekinie wezwało w piątek do zakończenia działań wojennych, ochrony elektrowni jądrowych, wznowienia rozmów pokojowych i zniesienia jednostronnych sankcji – postanowienie, które Stany Zjednoczone konsekwentnie odrzucały.
MSZ Chin: ważne jest poparcie kontrataków Moskwy i Kijowa na rzecz jak najszybszego wznowienia bezpośredniego dialogu
Jak stwierdzono w komunikacie, "ważne jest poparcie kontrataków Moskwy i Kijowa na rzecz jak najszybszego wznowienia bezpośredniego dialogu, stopniowego zmniejszania napięcia i całkowitego zaprzestania działań wojennych". Przedstawiciele Chińskiej Republiki Ludowej podkreślili również, że "jednostronne sankcje i maksymalne naciski nie mogą rozwiązać problemu, a jedynie stwarzają nowe problemy".
12-punktowy plan wydany w piątek rano przez chińskie MSZ wzywa m.in. do zniesienia zachodnich sankcji nałożonych na Rosję i obejmuje środki mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa obiektów jądrowych, ustanowienie korytarzy humanitarnych dla ludności cywilnej i zapewnienie eksportu zboża po zakłóceniach, które spowodowały wzrost światowych cen żywności .
12 punktów dla Ukrainy
Pierwszy punkt chińskiego planu to "poszanowanie suwerenności wszystkich państw", drugi mówi o potrzebie "porzucenia mentalności zimnowojnej i rywalizacji blokowej". O tych postulatach mówił w niedawnej rozmowie z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem członek Rady Państwa ChRL Wang Yi. Punkt trzeci zakłada "zaprzestanie działań wojennych", a czwarty wzywa do "wznowienia rozmów pokojowych".
Chińskie władze podkreślają w piątym punkcie konieczność "rozwiązania kryzysu humanitarnego", z zaznaczeniem, że koordynatorem w tym zakresie powinna zostać ONZ. W punkcie szóstym mowa o "ochronie cywilów i jeńców wojennych", w siódmym o "zapewnieniu bezpieczeństwa elektrowniom jądrowym". Punkt ósmy odnosi się do odrzucenia stosowania gróźb atomowych i "redukcji strategicznych zagrożeń".
Punkt dziewiąty to "ułatwienie eksportu zboża", dziesiąty mówi natomiast o konieczności "zaprzestania jednostronnych sankcji", co jest odniesieniem do sankcji nałożonych przez USA i państwa zachodnie jako odpowiedź na rosyjską inwazję. Punkt jedenasty zakłada "utrzymanie stabilności łańcuchów dostaw i łańcuchów przemysłowych", dwunasty postuluje "wspieranie odbudowy stref ogarniętych konfliktem po jego zakończeniu".
Rocznica rosyjskiej inwazji na Ukrainę
24 lutego 2022 roku Władimir Putin ogłosił wczesnym rankiem rozpoczęciu "specjalnej operacji wojskowej" w celu ochrony Donbasu poprzez "demilitaryzację i denazyfikację Ukrainy".
Wojska rosyjskie przekroczyły granice terytorium Ukrainy od wschodu i południa, a także od północy z terytorium Białorusi. Rosjanie zaatakowali również z okupowanego przez Rosję od 2014 roku Krymu i kontrolowanej przez zależnych od Moskwy separatystów części Donbasu. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ogłosił stan wojenny, zakazując opuszczania kraju mężczyznom w wieku od 18 do 60 lat. Tysiące Ukraińców wstąpiło do jednostek Obrony Terytorialnej, a w pomoc uchodźcom zaangażował się Zachód.