"Stanowili zagrożenie dla społeczności". Irlandia dokonała ekstradycji 10 Polaków
- Polacy zostali zatrzymani na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania.
- Według irlandzkich mediów chodzi o zarzuty dotyczące m.in. napaści, kradzieży, oszustwa, handlu narkotykami, podżegania do prostytucji.
- Do czynów tych mieli dopuścić się w Polsce.
Polacy zostali zatrzymani w czwartek i w piątek. Potem w bazie lotniczej Baldonnell Aerodrome w Dublinie zostali przekazani przedstawicielom polskiej policji.
Informując o akcji, nadinspektor Michael Mullen z irlandzkiej Garda Extradition Unit bardzo chwalił silną, międzynarodową współpracę z zagranicznymi partnerami. To ona, jak stwierdził, doprowadziła do usunięcia uciekinierów. "Stanowili zagrożenie dla społeczności w Irlandii" – przekazał.
Ekstradycja grupy Polaków z Irlandii
Polacy zostali zatrzymani na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania. Według irlandzkich mediów chodzi o zarzuty dotyczące m.in. napaści, kradzieży, oszustwa, handlu narkotykami, podżegania do prostytucji. Do czynów tych mieli dopuścić się w Polsce.
O ich ekstradycji do Polski pisał m.in. portal RTE.
"Dziesięcioro 'uciekinierów', którzy 'stanowili zagrożenie dla Irlandii' wydano Polsce" – doniósł inny portal.
Przekazano też, że w operacji brały udział: Garda National Bureau of Criminal Investigation, lokalne oddziały irlandzkiej policji w regionie Dublina oraz Irlandzka Służba Więzienna, Korpus Sił Powietrznych i "Óglaigh na hÉireann", czyli organizacja Irlandzcy Ochotnicy.
W lutym tego roku "Irish Examiner" pisał z kolei o czterech "polskich uciekinierach" w wieku 35-49 lat, których przekazano Polsce. Ze strony przedstawicieli irlandzkiej policji wtedy również padło określenie, że "stanowili oni zagrożenie dla społeczności w Irlandii". Cała czwórka również została zatrzymana na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania.
"Zostali odesłani do Polski, celem odbycia kary więzienia po tym, jak ich status karny został ujawniony w unijnej bazie danych" – pisał irlandzki portal.