"Zwłaszcza w tych trudnych czasach...". Wymowny komentarz Scholza do sukcesu Niemców na Oscarach

Alan Wysocki
13 marca 2023, 10:57 • 1 minuta czytania
Tuż po przyznaniu serii Oscarów dla niemieckiego hitu Netflixa pt. "Na Zachodzie bez zmian" Olaf Scholz złożył oficjalne gratulacje. W wymowny sposób odniósł się do dzisiejszej sytuacji międzynarodowej. "Szczególnie w tych trudnych czasach pokazuje jednoznacznie, jak straszna i nieludzka jest wojna" – napisał na Twitterze.
Scholz o sukcesie Niemców na Oscarach: Zwłaszcza w tych trudnych czasach. Fot. Odd Andersen / AFP / East News

Olaf Scholz reaguje na sukces Niemiec na Oscarach

Niestety, najlepszym filmem międzynarodowym nie okazał się "IO" Jerzego Skolimowskiego. Oscar powędrował do Niemiec za genialną produkcję pt. "Na Zachodzie bez zmian". Materiał otrzymał aż dziewięć nominacji, w tym za najlepszy film.

Do sukcesu odniósł się kanclerz Olaf Scholz. "Gratulacje na cztery Oscary! To ogromny sukces niemieckiego kina i można być z tego dumnym! Szczególnie w tych trudnych czasach pokazuje jednoznacznie, jak straszna i nieludzka jest wojna" – pogratulował za pośrednictwem mediów społecznościowych.

"Na Zachodzie bez zmian" wygrało z "IO" Skolimowskiego

"Śmierć w męczarniach, powykręcane kończyny, jęki rannych, szok na twarzach młodych żołnierzy. 'Na Zachodzie bez zmian', to realizacyjny majstersztyk i parada wojennych okropieństw. Niemiecki film Netfliksa to wciąż uniwersalne, antywojenne przesłanie, które dzisiaj jest szczególnie porażające" – recenzowała dla naTemat Aleksandra Gersz.

"Na Zachodzie bez zmian" to powieść niemieckiego pisarza Ericha Marii Remarque'a, którego do napisania powieści o I wojnie światowej zainspirowały jego własne doświadczenia. Warto jednak podkreślić, że poza historycznym tłem i realiami wojny, historia Paula Bäumera jest fikcją.

– Remarque na warsztacie miał na przykład pamiętnik swojego szkolnego kolegi Georga Middendorfa i relacje innych osób, z którymi rozmawiał w czasie wojny i po jej zakończeniu. W ten sposób zatarła się granica między faktem a fikcją, między reportażem a literaturą – tłumaczył niemiecki historyk prof. Daniel Schönpflug.