Jest pierwsza prognoza na wakacje. IMGW zapowiada przekroczenie norm

Alan Wysocki
20 marca 2023, 09:21 • 1 minuta czytania
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przygotował eksperymentalną prognozę pogody na okres wakacji 2023 roku. Wszystko wskazuje na to, że ze spokojem możemy wyczekiwać lata. Średnie temperatury dla czerwca i lipca przekroczą dotychczasowe normy.
Prognoza pogody na wakacje 2023. Temperatura przekroczy dotychczasowe normy. Fot. Mateusz Kotowicz / Reporter / East News

Prognoza pogody na wakacje 2023

Jak wynika z prognozy długoterminowej, średnia temperatura w czerwcu będzie wynosić od 13,8 stopnia Celsjusza w Zakopanem do 18,3 stopniach we Wrocławiu i Warszawie. Te wartości przewyższają normy z poprzednich lat.

To oznacza, że wakacje w 2023 roku mogą być wyjątkowo ciepłe. Już w lipcu średnia temperatura wyniesie od 15,7 stopni w Zakopanem do 20,3 stopni w Warszawie i Opolu.

W maju, czerwcu i lipcu sumy opadów nie przekroczą dotychczasowych norm. W najgorszej sytuacji będzie Zakopane, gdzie w czerwcu przewiduje się średnio od 115,6 192,2 mm opadów. W lipcu zaś w tym samym rejonie prognozuje się od 120 do 244,6 mm opadów.

W pozostałych regionach te wartości nie przekraczają progu 100 mm opadów. IMGW wskazuje, że mówiąc o "przekroczeniu norm", ma na myśli średnią dla poszczególnych miesięcy w okresie od 1991 do 2020 roku. Eksperymentalną prognozę pogody na wakacje udało się przygotować dzięki coraz większej mocy obliczeniowej superkomputerów oraz szerokiej wiedzy o procesach pogodowych. Synoptycy zaznaczają jednak, że przedstawione dane mogą się nieco różnić przez wzgląd na ryzyko wystąpienia nagłych zjawisk atmosferycznych.

"Należy pamiętać, że prognoza jest orientacyjna, ma charakter eksperymentalny i dotyczy średniego przebiegu dla całego prognozowanego regionu i danego okresu prognostycznego" – czytamy.

Prognoza pogody na Wielkanoc. Tu już nie ma powodów do radości

IMGW przygotowało także wstępną prognozę pogody na Wielkanoc. Tegoroczne święta wypadają 9 kwietnia. Mówiąc krótko, pogoda będzie nijaka. Nie należy oczekiwać ani wysokich temperatur, ani opadów deszczu czy śniegu.

W Wielki Czwartek będzie dniem najzimniejszym. Wtedy słupki rtęci pokażą jedynie 6 stopni Celsjusza. W ciągu nocy termometry wykażą ujemne wartości. W Wielki Piątek temperatura będzie podobna, ale do złej pogody dojdą podmuchy wiatru o prędkości powyżej 30 km/h.

Najcieplej będzie w Wielką Sobotę. Wtedy temperatura sięgnie 12 stopni Celsjusza, jednak odnotowujemy duże zachmurzenie. W Niedzielę Wielkanocną zaś termometry wykażą wartości około 5 stopni Celsjusza. Wielkanoc będzie raczej bezwietrzna i obejdzie się bez opadów deszczu i śniegu.