Szef NATO pokazał nowy raport ws. rosyjskiej inwazji. Wytyka Putinowi "strategiczny błąd"
- Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg zaprezentował wyniki raportu podsumowującego działania Sojuszu w ubiegłym roku, którego znaczna część została poświęcona kwestii rosyjskiej inwazji na Ukrainę
- Szef Sojuszu stwierdził, że Władimir Putin popełnił "strategiczny błąd dokonując inwazji na Ukrainę"
- Zaznaczył też, że od czasu rosyjskiej agresji NATO stało się jeszcze silniejsze
We wtorek podczas konferencji prasowej sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg przedstawił wyniki raportu podsumowującego główne działania Sojuszu w 2022 roku. Znaczna część protokołu została poświęcona kwestii rosyjskiej agresji w Ukrainie.
Szef Sojuszu zaznaczył, że inwazja Rosji na Ukrainę sprawiła, że NATO stało się jeszcze silniejsze, a w odpowiedzi na działania Putina kolejne kraje zdecydowały się ubiegać o członkostwo w NATO, co pozwoli na podwojenie długości granicy NATO z Rosją.
Szef NATO wytyka Putinowi "duży strategiczny błąd"
– Putin popełnił duży strategiczny błąd, dokonując inwazji na Ukrainę. Spodziewał się, że Kijów padnie w ciągu kilku dni, a cała Ukraina polegnie w ciągu kilku tygodni. Nie docenił jednak żelaznego oporu narodu ukraińskiego. Myślał, że rozbije jedność NATO. Tymczasem sojusznicy są zjednoczeni i zapewniają Ukrainie bezprecedensowe wsparcie – przekazał szef Sojuszu.
Jak dodał, prezydent Federacji Rosyjskiej "chciał mniej NATO, ale dostał dokładnie coś odwrotnego". Nawiązał przy tym do tego, że "w odpowiedzi na nielegalną wojnę Finlandia i Szwecja zdecydowały się ubiegać o członkostwo w NATO". Ocenił także, że "Putin chce innej Europy", a demokrację i wolność traktuje jako zagrożenie. – Nawet gdyby wojna w Ukrainie skończyła się jutro, to sytuacja związana z bezpieczeństwem już zmieniła się na długo – podsumował.
Stoltenberg: Inwazja Putina była szokiem, ale nie była zaskoczeniem
– Inwazja Putina w ubiegłym roku była szokiem, ale nie była zaskoczeniem. Było to zwieńczenie pewnego wzoru agresywnych działań. W odpowiedzi, od czasu bezprawnej aneksji Krymu w 2014 roku, NATO dokonało największego wzmocnienia kolektywnej obronności od pokolenia – powiedział, zaznaczając, że sojusznicy zapewnili Ukrainie znaczące wsparcie.
– Kiedy rosyjskie czołgi wjechały do Ukrainy, byliśmy gotowi. W ciągu paru godzin aktywowaliśmy plany obronne od Bałtyku po Morze Czarne – podkreślił Stoltenberg. Przypomniał też, że zgodnie z nową koncepcją strategiczną Sojuszu, która została przyjęta podczas szczytu w Madrycie, Rosja jest, obok terroryzmu, największym zagrożeniem dla bezpieczeństwa.
Szef Sojuszu o wizycie prezydenta Chin na Kremlu
Jens Stoltenberg odwołał się także do wizyty przywódcy Chińskiej Republiki Ludowej w Moskwie. Spotkanie Xi Jinpinga z Władimirem Putinem ocenił "potwierdzeniem tendencji zbliżania się" obu krajów.
W poniedziałek Xi Jinping i Władimir Putin spotkali się na Kremlu. Pierwszego dnia wizyty państwowej, którą Pekin określił jako projekt pokojowy, przywódcy zachwalali bliskie więzi i strategiczne wizje wspólne dla Chin i Rosji.
Warto zaznaczyć, że takie deklaracje z ust Xi padały po raz pierwszy, od kiedy Moskwa rozpoczęła niesprowokowaną inwazję na Ukrainę w zeszłym roku. Dzieje się to też kilka dni po tym, jak Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze oskarżył rosyjskiego prezydenta o popełnienie zbrodni wojennych i wydał nakaz jego aresztowania.