Nawet co dwudziesty z nas ma podwójny "wir włosów" na głowie. Co oznacza ta anomalia?
- Ta mała anomalia pojawia się nawet u ok. 5 proc. z nas
- Dodatkowy wir włosów zwykle występuje na czubku głowy oprócz właściwego wiru
- Niekiedy dodatkowy wir pojawia się w postaci "zadziory" nad czołem
Ta anomalia wcale nie jest tak rzadka, bo występuje nawet u ok. 2-5 proc. osób.
Dodatkowy wirek najczęściej tworzy się z włosów na skórze głowy w okolicy ciemieniowej, czyli popularnie mówiąc na czubku głowy, obok prawidłowego wiru włosów.
Może występować symetrycznie, co zdarza się najczęściej, ale również w innych konfiguracjach. Dodatkowy wir włosów może być skręcony zgodnie z kierunkiem ruchu wskazówek zegara, jak i w przeciwnym. W każdym przypadku jest to więc wyjątkowa zmiana.
Skąd bierze się taka anomalia?
Dodatkowy wir włosów (ang. double hair whorl) to niewielka, ale stosunkowo częsta anomalia rozwojowa.
Dodatkowy wir włosów może znajdować się na skórze głowy w okolicy ciemieniowej, obok prawidłowego wiru włosów w tym miejscu.
Zarówno liczba, jak i orientacja wirów włosów, jest najprawdopodobniej uwarunkowana genetycznie.
Istnieją też dowody na związek zaburzeń rozwojowych i wystąpienia dodatkowych wirów; uważa się, że może to być odbicie niewielkich zmian wzrostu mózgu we wczesnej fazie rozwoju zarodka.
Dodatkowe wiry włosów są częste, bo taką anomalię ma nawet co dwudziesty z nas.
Znacznie częściej taka anomalia zdarza się u pacjentów z zespołem Opitza-Kaveggi (OMIM#305450), który może być spowodowany zmianami w genie MED12.
Podwójny wir włosów to dziedziczona cecha. Jeżeli dodatkowy wir występuje u dziadków lub rodziców, to z większym prawdopodobieństwem pojawi się też u dziecka w tej rodzinie.
Boimy się nieznanego
Strach przed nieznanym powoduje, że przypisujemy zwykle jakieś konotacje różnym anomaliom. Także na temat podwójnych wirów na włosach powstają różne mity i zabobony.
Niektórzy osobom z podwójnym wirem na włosach przypisują to, że będą w życiu szczęśliwi lub będą w swoim życiu dużo podróżowali. Inni zakładają z kolei, że dzieci z tą anomalią są większymi urwisami. Trudno jednak znaleźć na takie teorie twarde dowody.
Techniki fryzjerskie
Dodatkowy wirek to zmora głównie dla fryzjerów. Może spędzać sen z powiek stylistom naszych fryzur, ale i nam, gdy próbujemy dobrać lub ułożyć fryzurę.
Ponieważ dodatkowy wirek na włosach może być prawdziwym wyzwaniem, jeżeli chodzi o dobranie fryzury, to podręczniki i szkolenia dla fryzjerów w rozdziałach o technice strzyżenia wspominają o odpowiednim doborze fryzury lub zmodyfikowaniu "pod wirek" propozycji klienta.
Popularna zadziora
Niekiedy dodatkowy wir tworzy się nie w tylnej okolicy czaszki, ale np. nad czołem. Część włosów rośnie w innym kierunku niż pozostałe, zazwyczaj włosy te sterczą w górę i trudno je ułożyć.
Popularnie taki dodatkowy wirek nad czołem nazywany jest zadziorą.