Nie żyje Maciej Prus. Wybitny polski reżyser miał 85 lat
Nie żyje Maciej Prus
W niedzielę po południu Program 2 Polskiego Radia poinformował o śmierci Macieja Prusa. W listopadzie 2022 roku obchodził on swoje 85. urodziny.
Choć najbardziej znany jest z reżyserii, Maciej Prus początkowo zamierzał być aktorem. W tym kierunku kształcił się na krakowskiej Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej. Po studiach, na początku lat 60. dołączył do zespołu Starego Teatru w Krakowie, zaś w kolejnych latach związał się z Teatrem Laboratorium 13 Rzędów Jerzego Grotowskiego.
W 1968 roku Prus ukończył reżyserię na stołecznej Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej. W nowej roli zadebiutował sztuką "Pierwszy dzień wolności" Leona Kruczkowskiego, wystawioną w Bałtyckim Teatrze Dramatycznym w Koszalinie. W latach 70. Maciej Prus związany był z warszawskim Teatrem Ateneum i Teatrem im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu.
Później jego kariera związana była z Teatrem Dramatycznym w Warszawie (którego dyrektorem był w latach 1990-1993), Teatrem Wybrzeże w Gdańsku (gdzie w latach 1980-1982 pełnił rolę kierownika artystycznego sceny) oraz Teatrem im. Stefana Jaracza w Łodzi.
W ostatnich latach życia Maciej Prus zajmował się przede wszystkim reżyserią operową, w której próbował swoich sił jeszcze w latach 70. Widzowie mieli okazję oglądać w jego interpretacji m.in. "Straszny Dwór" Stanisława Moniuszki w Teatrze Wielkim w Warszawie czy "Eugeniusza Oniegina" Piotra Czajkowskiego w Teatrze Wielkim w Łodzi.
Wyróżnienia dla Macieja Prusa
Za swoje dokonania artystyczne Maciej Prus odznaczony był najbardziej prestiżowymi wyróżnieniami: Srebrnym i Złotym Krzyżem Zasługi oraz Medalem Gloria Artis. Reżyser otrzymał również kilkadziesiąt nagród teatralnych, w tym nagrodę Ministra Kultury i Sztuki (1973) czy nagrodę im. Konrada Swinarskiego za sezon 1978/1979, za spektakl "Noc listopadowa" Wyspiańskiego w Teatrze Dramatycznym w Warszawie.
W sezonie 1993/94 otrzymał nagrodę Złoty Yorick dla najlepszego przedstawienia szekspirowskiego za "Stracone zachody miłości" w Teatrze Polskim w Warszawie. Dwukrotnie – w 2003 i 2005 roku otrzymał też nagrodę Złotej Maski.