Potężny cyklon może namieszać w pogodzie. Niepokojące prognozy

Agnieszka Miastowska
11 kwietnia 2023, 11:40 • 1 minuta czytania
Do Europy zmierza cyklon Quax. Wraz z nim najpierw nad Europą Zachodnią pojawią się burze, ulewne deszcze i wichury. Szczególnie te ostatnie mogą być niebezpieczne, bo prędkość wiatru sięgnie nawet 140 km/h. Pogoda w Polsce także się zmieni. Opady deszczu i burze będą nieuniknione. Pytanie – kiedy się pojawią?
Cyklon w Europie. Zmieni pogodę w Polsce – nie ma dobrych wieści Fot. WXCHARTS

Cyklon Quax zmierza do Polski

Co dla Polski oznacza nadejście cyklonu? Przede wszystkim zmienność w pogodzie. Opady deszczu, miejscowo burze pojawiać się będą w towarzystwie dość wysokiej wiosennej temperatury. Cyklon w Europę Zachodnią uderzy już we wtorek i środę 11 i 12 kwietnia. Najbardziej jego działanie odczują mieszkańcy Wielkiej Brytanii i Irlandii.

"Przejście głębokiego wieloośrodkowego niżu w rejonie Wysp Brytyjskich otworzy drogę do powrotu cyrkulacji strefowej i jej wpływu na warunki pogodowe w głębi Europy, w tym w Polsce w najbliższych dniach" - czytamy w serwisie dobrapogoda24.pl.

Od wtorku z powodu chłodnego i wilgotnego powietrza pogoda w Polsce będzie raczej pochmurna. Pojawią się też słabe opady deszczu. W ciągu dnia ma być jednak stosunkowo ciepło, a noce mają mijać nam bez przymrozków. W ciągu dnia we wtorek padać może już wszędzie, a lokalnie także zagrzmieć. Najbardziej pochmurna będzie noc z 11 na 12 kwietnia (czyli z wtorku na środę). Potem jednak stopniowo od Zachodu pojawiać się będą przejaśnienia. Jak podają synoptycy z IMGW: w pasie od Pomorza, przez Warmię i Mazury, Mazowsze oraz wschodnią część Wielkopolski, po Górny Śląsk zatrzyma się front atmosferyczny z dużym zachmurzeniem i opadami deszczu.  Temperatura minimalna osiągnie natomiast od 2-3 stopni na zachodzie, przez około 4 stopnie na wschodzie, do 6 stopni w pasie frontu. W rejonie podgórskim Sudetów możliwe są przymrozki do minus 1-2 stopni. Jaka temperatura czeka nas w środę 12 kwietnia? Na zachodzie kraju będzie na ogół pogodnie, na pozostałym obszarze występować będzie zachmurzenie umiarkowane i duże z przelotnymi opadami deszczu. Wysoko w górach prognozowane są opady deszczu ze śniegiem i śniegu. Temperatura minimalna nad morzem wyniesie 7 stopni. 10-13 stopni na przeważającym obszarze, do 15 stopni na północnym wschodzie. Na Podhalu będzie zdecydowanie chłodniej – około 5 stopni.

Jak będzie w kwietniu?

Co ciekawe, jeszcze w marcu IMGW podało długoterminową prognozę pogody na cały kwiecień. Według niej miesiąc ten ma być o wiele bardziej deszczowy niż w poprzednich latach. Do opracowania kwietniowej prognozy pogody IMGW zastosowało dwa modele: numeryczno-statystyczny IMGW-Reg oraz statystyczny IMGW-Bayes.

Wynika z nich, że w ciągu całego miesiąca średnia temperatura powietrza powinna mieścić się w zakresie normy wieloletniej z lat 1981-2010. Zatem nie szykuje nam się wyjątkowo ciepły, ani wyjątkowo zimny początek wiosny. Inaczej jednak sytuacja przedstawia się, jeśli chodzi o opady deszczu. Na obszarze niemal całego kraju miesięczna suma opadów będzie najprawdopodobniej kształtować się powyżej normy wieloletniej.