Tajemnicza śmierć trzech mężczyzn i psa w Unisławiu. Są wyniki sekcji zwłok
14 kwietnia Państwowa Powiatowa Straż Pożarna w Chełmnie otrzymała informację o śmierci trzech osób w Unisławiu – wsi położonej w województwie kujawsko-pomorskim.
W piątek znaleziono ciała trzech osób w Unisławiu
– Ze słów osoby zgłaszającej wynikało, że w domu przy ul. Rzemieślniczej w Unisławiu doszło prawdopodobnie do zatrucia tlenkiem węgla – powiedział wówczas serwisowi chelmno.naszemiasto.pl mł. kpt. Kasper Korczak, oficer prasowy KP PSP w Chełmnie.
Na miejscu okazało się jednak, że sprawa jest znacznie trudniejsza do wyjaśnienia. W budynku znaleziono ciała dwóch mężczyzn w wieku 63 lat, jednego 28-latka oraz psa. Każde ciało miało znajdować się w innym pomieszczeniu. Co więcej, tamtego dnia strażacy nie potwierdzili obecności tlenku węgla w domu.
Jak się jednak okazuje, że to właśnie tlenek węgla był przyczyną ich śmierci. Sekcja zwłok wskazała na taką przyczynę zgonu, a śmierć miała nastąpić wiele godzin wcześniej.
Trzech mężczyzn zatruło się tlenkiem węgla
Informację w tej sprawie przekazała PAP szefowa Prokuratury Rejonowe w Chełmnie Grażyna Wiącek. Jak mówiła, wstępne wyniki sekcji zwłok wskazują, że mężczyźni zmarli na skutek zatrucia czadem, a jeden z nich mógł umrzeć także w wyniku spożycia zbyt dużej ilości alkoholu.
– W tym domu nie było podłączenia energii elektrycznej, a była czerpana z agregatu prądotwórczego na benzynę. Znajdował się on w garażu przyległym do mieszkania, a w domu w zasadzie wszystkie ciągi wentylacyjne były niedrożne – wyjaśniła agencji prasowej prokurator. W domu tym przebywała też 62-latka, ale jej nic się nie stało.
Straż przypomina, jak bardzo czad jest niebezpieczny
Państwowa Straż Pożarna przypomina, że tlenek węgla, potocznie zwany czadem, jest gazem silnie trującym, bezbarwnym i bezwonnym, nieco lżejszym od powietrza, co powoduje, że łatwo się z nim miesza i w nim rozprzestrzenia.
"Potencjalne źródła czadu w pomieszczeniach mieszkalnych to kominki, gazowe podgrzewacze wody, piece węglowe, gazowe lub olejowe i kuchnie gazowe" – czytamy w jednym z ostrzeń wydanych przez strażaków. Podkreślają oni też, że w niewietrzonych pomieszczeniach bardzo łatwo może dojść do tragedii.
Co ważne, tlenek węgla dostaje się do organizmu przez układ oddechowy, a następnie jest wchłaniany do krwioobiegu. W układzie oddechowym człowieka tlenek węgla wiąże się z hemoglobiną 210 razy szybciej niż tlen, blokując dopływ tlenu do organizmu. Następstwem ostrego zatrucia może być nieodwracalne uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego, niewydolność wieńcowa i zawał albo nawet śmierć.