Ziobryści już się wygadali. Wiadomo, jaka będzie nowa nazwa Solidarnej Polski
O tym, że partia Zbigniewa Ziobry ma zmienić nazwę, informowała jako pierwsza Wirtualna Polska. Oficjalnie te doniesienia potwierdzał w rozmowie z naTemat Tadeusz Cymański. – Ta decyzja to wynik wielu analiz, chociaż moment na wprowadzanie zmian nie jest najlepszy – mówił nam poseł i jeden z założycieli Solidarnej Polski.
Cymański nie chciał jednak puścić pary z ust, jaka będzie nowa nazwa partii. Z doniesień WP wynikało, że Solidarna Polska szykuje na 3 maja duży kongres partyjny. To podczas tego wydarzenia ma oficjalnie zniknąć szyld Solidarnej Polski i zostać zaprezentowana nowa nazwa partii.
Solidarna Polska zmieni się w Suwerenną Polskę
Dziennikarzom udało się jednak ustalić już teraz, że nowa nazwa Solidarnej Polski to Suwerenna Polska. To informacje, które potwierdzili już nawet członkowie władz ugrupowania.
– Z tego, co do mnie dociera, wynika, że nazwa będzie bardzo dobra i myślę, że też będzie dwuczłonowa – mówił nam wcześniej Cymański.
Politycy partii, którzy anonimowo rozmawiali z WP, podkreślali, że nowa nazwa formacji "ma odnosić się do jej wyrazistego i konfrontacyjnego stosunku wobec polityki Unii Europejskiej". I że chcą w ten sposób odróżnić się od – jak sami mówią – "ugodowej linii politycznej wobec UE, utrzymywanej przez premiera Mateusza Morawieckiego".
– Solidarna Polska była tworzona w czasach rządów PO, złej redystrybucji środków, tylko dla konkretnych grup interesów. Chcieliśmy walczyć o Polskę sprawiedliwą i solidarną dla wszystkich. I to się w dużej mierze udało. Dzięki naszej pracy zanotowano spadek przestępczości i wzrost poczucia bezpieczeństwa Polaków – komentował dla WP jeden z polityków partii Ziobry.
Może dla ziobrystów zmiana nazwy to naprawdę przełomowy moment, ale bardziej z dystansem tę decyzję mają komentować przedstawiciele PiS, czyli koalicjanta Solidarnej Polski. – Zamiast SolPol będzie SuwPol. Świetna zmiana – stwierdził anonimowo jeden z członków partii Jarosława Kaczyńskiego w rozmowie z WP.
Solidarna Polska / Suwerenna Polska bez PiS w wyborach?
Dodajmy, że ludzie od Ziobry podkreślili, że są gotowi na samodzielny (a więc bez PiS) start w jesiennych wyborach parlamentarnych. I trzeba przyznać, że entuzjazm nie opuszcza ich nawet w obliczu fatalnych sondaży, które w takim wariancie są dla Solidarnej Polski – albo za chwilę Suwerennej Polski – druzgocące.
Jak wynikało na przykład z marcowego badania IBRiS dla Radia ZET, gdyby w wyborach Solidarna Polska wystartowała samodzielnie, mogłaby liczyć na poparcie na poziomie 0,2 proc. i nie miałaby szans na wejście do Sejmu. Co więcej, w żaden sposób nie zachwiałoby to wyniku PiS, który pozostawał pewnym liderem z wynikiem 34,3 proc. głosów.