Strzelanina w fabryce Mercedesa. Nie żyją dwie osoby

Klaudia Łyszkowska
11 maja 2023, 15:44 • 1 minuta czytania
Dwie osoby zginęły w wyniku strzelaniny na terenie fabryki Mercedes-Benz w południowo-zachodnich Niemczech. Podejrzany w sprawie 53-letni mężczyzna został obezwładniony i zatrzymany na terenie zakładu. Policja ustala motywy zdarzenia.
Strzelanina w fabryce Mercedes-Benz w Sindelfingen w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia. Fot. THOMAS KIENZLE/AFP/East News

11 maja w godzinach porannych  doszło do strzelaniny na terenie fabryki Mercedes-Benz w Sindelfingen nieopodal Stuttgartu. Rzeczniczka policji w Ludwigsburgu podaje, że na razie "powody strzelaniny nie są znane".


Zatrzymano podejrzanego o zastrzelenie dwóch osób w fabryce

Dziennik rozmawiał ze świadkami zdarzenia, którzy stwierdzili, że celem ataku był kierownik zakładu. Wskazano, że strzały padły w pobliżu biura brygadzistów. Na miejscu natychmiast pojawiły się oddziały funkcjonariuszy z bronią ciężką, a także karetki pogotowia.

Napastnikiem miał być pracownik zewnętrzny z firmy logistycznej. Funkcjonariusze przekazali w komunikacie, że "według aktualnego stanu śledztwa około godziny 7:45 na salę wszedł 53-letni mężczyzna i zastrzelił dwie osoby. Pracownicy ochrony zakładu zatrzymali podejrzanego na hali i przekazali go policji, która dokonała tymczasowego aresztowania".

Śledczy zabezpieczyli miejsce zdarzenia oraz bron, której użyto w trakcie strzelaniny. Pracownicy fabryki zostali objęci wsparciem psychologicznym

Strzelanina w fabryce Mercedesa. Nie żyją dwie osoby

Rzecznik Mercedesa Johannes Leifert w rozmowie z dziennikarzami "Bild" potwierdził, że nie żyją dwie osoby.

Służby informują, że w wyniku postrzału jedna z ofiar poniosła śmierć na miejscu, natomiast kolejna osoba zmarła w szpitalu. To mężczyźni w wieku 44 lat.

W wydanym komunikacie zaznaczono, że "cały teren został sprawdzony i zabezpieczony. Nie było i nie ma zagrożenia dla osób postronnych. Motyw ataku jest nadal badany".

Przepisy dotyczące posiadania broni w Niemczech

Jak obecnie wygląda kwestia posiadania broni u naszych zachodnich sąsiadów? Zgodnie z ustawą o broni do posiadania lub zakupu broni palnej potrzebna jest karta posiadania broni (Waffenbesitzkarte) oraz pozwolenie na broń (Waffenschein) do używania lub noszenia załadowanej broni palnej. 

Oznacza to, że na przykład kolekcjonerzy potrzebują tylko pierwszego. Myśliwi nie potrzebują pozwolenia na broń, o ile mają pozwolenie na polowanie (Jagdschein) i używają broni wyłącznie do polowania na zwierzynę łowną.

Pozwolenie na noszenie broni jest wydawane tylko w rzadkich przypadkach: Zasadniczo, gdy wnioskodawca może udowodnić, że jest w większym niebezpieczeństwie niż ogół społeczeństwa i że noszenie broni zapewni mu większe bezpieczeństwo. 

Istnieje również mniejszy certyfikat broni palnej (Kleiner Waffenschein), który jest łatwiejszy do uzyskania. Jest konieczny do noszenia broni o mniejszej mocy, w tym również wiatrówek.