RCB ostrzega przed możliwą akcją Rosjan w Polsce. "Nie daj się oszukać"
Rosyjska propaganda ws. ćwiczeń ANAKONDA-23
"Ćwiczenia Anakonda-23 są wykorzystywane przez rosyjski i białoruski system propagandy do rozbudowy fałszywego obrazu Polski jako państwa agresywnego, prowokującego konflikt zbrojny i zagrażającego bezpieczeństwu Rosji, Białorusi i Ukrainy" – tłumaczy Rządowe Centrum Bezpieczeństwa w najnowszym komunikacie.
We wpisie podano również kilka przykładowych linii narracyjnych rosyjskiej propagandy. Oto kilka tego typu fałszywych tez:
- Ćwiczenia wojskowe ANAKONDA-23 mają charakter ofensywny i zagrażają bezpieczeństwu Rosji i Białorusi.
- Ćwiczenia ANAKONDA-23 to plan wciągnięcia Polski w wojnę i sprowadzenia Polaków do roli mięsa armatniego.
- Wielonarodowa Brygada litewsko-polsko-ukraińska w ramach ANAKONDY-23 trenuje przemarsz na wschód i okupację Zachodniej Ukrainy.
- ANAKONDA-23 to dowód militaryzacji Polski, który ma na celu eskalację i destabilizację granicy z Białorusią.
Przebieg ćwiczeń wojskowych ANAKONDA-23
Jak poinformowano na oficjalnych stronach polskiego wojska, tegoroczna Anakonda składała się z czterech części:
- ćwiczenia studyjnego z grą wojenną na poziomie strategiczno-operacyjnym (Table Top Exercise - TTX);
- ćwiczenia z wojskami (Joint LIVEX);
- ćwiczenia dowódczo-sztabowego wspomaganego komputerowo (Command Post Exercise/ Computer-Assisted Exercise - CPX/CAX)
- oraz ćwiczenia eksperymentalnego (Field Experimentation Exercise – FEX).
W części aktywnej (Joint LIVEX), która trwała od 17 kwietnia do 16 maja, brało udział ponad 12 tys. polskich żołnierzy oraz kilkuset z państw NATO i krajów partnerskich. Zadania w ćwiczeniu przydzielono dowódcom 12., 16. i 18. Dywizji Zmechanizowanych.
W ćwiczeniu ANAKONDA 23 oraz w ćwiczeniach skoordynowanych (DEFENDER 23, AURORA 23), w ramach których realizowane będzie również szkolenie poza granicami Polski, biorą udział przedstawiciele Sił Zbrojnych z USA, Rumunii, Słowenii, Szwecji, Francji, Litwy, Łotwy, Estonii oraz Turcji. Ćwiczenia są jednym z najważniejszych elementów systemu szkolenia w Wojsku Polskim. Scenariusz AN-23 przygotowywany jest tak, aby jak najbardziej przypominał rzeczywistą sytuację. Wpisuje się on w profil i dynamikę obecnych zagrożeń i dylematów strategiczno-operacyjnych wzdłuż wschodniej flanki NATO, w tym w regionie Morza Bałtyckiego.
"Zamierzeniem ćwiczenia jest integracja państw sojuszniczych i partnerskich w celu sprawdzenia poziomu interoperacyjności i zdolności współdziałania rodzajów sił zbrojnych w odpowiedzi na realne zagrożenia w regionie M. Bałtyckiego" – podkreślono.
Czytaj także: https://natemat.pl/488414,radioaktywna-chmura-nad-polska-nowy-komunikat-panstwowa-agencja-atomistyki