Cyklon Dawid podzieli Polskę na pół. Możliwe trąby powietrzne
Grożą nam trąby powietrzne – winny cyklon Dawid
W środę 24 maja zachmurzenie będzie umiarkowane i duże z przelotnymi opadami deszczu, a na wschodzie także z burzami. Alerty przed burzami i gradem IMGW wydało dla pasa rozciągającego się od Grudziądza, przez Warszawę, Lublin i Kielce, po Rzeszów i Nowy Sącz.
Poza tym uważać muszą szczególnie mieszkańcy regionów, dla których ogłoszono alarm I stopnia, czyli:
- kujawsko-pomorskiego (dla powiatów: grudziądzkiego, Grudziądz, brodnickiego);
- pomorskiego (powiaty: sztumski i kwidzyński);
- warmińsko-mazurskiego (w powiatach: ostródzkim, iławskim, działdowskim, nowomiejskim, nidzickim);
- mazowieckiego (z wyłączeniem powiatów: sierpeckiego, płockiego, Płock, sochaczewskiego, gostynińskiego, żyrardowskiego, Ostrołęka, ostrołęckiego, łosickiego, ostrowskiego);
- świętokrzyskiego (z wyjątkiem zachodnich powiatów);
- lubelskiego (z wyłączeniem powiatów: Biała Podlaska, bialskiego, włodawskiego, hrubieszowskiego i chełmskiego);
- małopolskiego (dla powiatów: Tarnów, tarnowskiego, brzeskiego, dąbrowskiego, nowosądeckiego, Nowy Sącz, gorlickiego);
- podkarpackiego.
Środowa pogoda może być naprawdę niebezpieczna. Dawid przyniesie pogodę burzową i deszczową. "Polska jest w zasięgu wypełniającego się i przemieszczającego się na północny wschód, nad Białoruś, niżu z frontami atmosferycznymi i linią zbieżności. Od południowego zachodu zaczyna rozbudowywać się klin wyżowy" – podało IMGW.
Eksperci ostrzegają przed dużymi szkodami. Wysokość opadów będzie wahać się od 15 mm do 30 mm. Portal fanipogody.pl wskazuje natomiast, że najwięcej burz we wschodniej części kraju pojawi się pomiędzy 14:00 a 17:00. Następnie aktywność burzowa zacznie wyraźnie maleć.
Eksperci ostrzegają przed lokalnymi zalaniami i podtopieniami. W środę Biuro Prognoz Hydrologicznych IMGW w Krakowie wydało ostrzeżenia przed gwałtownymi wzrostami poziomu wód w rzekach na Lubelszczyźnie, m.in. na Bugu, Wiśle, Wieprzu.
Czy więc pojawią się trąby powietrzne? Serwis fanipogody.pl podkreśla, że mogą powstać nie tylko "zalążki" trąb powietrznych, ale także w pełni wykształcone trąby powietrzne, "które nie będą związane z działalnością rotującego prądu wstępującego, czyli mezocyklonu".
Temperatura będzie dość wysoka na wschodzie – wyniesie od 20 do 25 st. Celsjusza, na pozostałym obszarze od 14 do 19 st. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, północno-zachodni, tylko na wschodzie słaby, zmienny. W czasie burz porywy wiatru osiągną 70 km/h.