Ten dokument będzie kluczowy dla bezpieczeństwa Ukrainy? USA mówi o modelu izraelskim
Na ten moment Ukraina nie jest członkiem ani Unii Europejskiej, ani Sojuszu Północnoatlantyckiego. Jednak od początku rosyjskiej inwazji państwa zachodnie wspierają ten kraj, a teraz pojawiły się informacje o zapewnieniu Ukrainie nowych gwarancji bezpieczeństwa.
Amerykańskie media ustaliły, że podczas lipcowego szczytu NATO w Wilnie zachodni sojusznicy mogą zaproponować Ukrainie nowy model bezpieczeństwa.
"Kyiv Security Compact" - gwarancja bezpieczeństwa dla Ukrainy
Dokument "Kyiv Security Compact" został opracowany w drugiej połowie ubiegłego roku przez polityków i ekspertów pod kierownictwem byłego szefa NATO Andersa Fogha Rasmussena oraz szefa kancelarii prezydenta Ukrainy Andrija Jermaka.
Twórcy "Kyiv Security Compact" twierdzą, że na czas, zanim Ukraina przystąpi do Unii Europejskiej i NATO, potrzebuje gwarancji bezpieczeństwa. Głównym celem tego dokumentu ma być przekształcenie Ukrainy w państwo, które samodzielnie będzie w stanie zapobiec atakom na swoje terytorium oraz na samodzielną obronę, jeśli do takiego ataku dojdzie.
Jakie gwarancje dla Ukrainy?
Dzięki udzielonym gwarancjom bezpieczeństwa państwa zachodnie zostaną w dużej mierze pozbawione kontroli nad działaniami Ukrainy. Sprawi to, że na władzom Kijowa nie zostaną narzucone żadne zobowiązania czy ograniczenia. Co więcej, taka forma gwarancji dałaby Ukrainie pierwszeństwo przy transferze broni i zaawansowanych technologii.
Dokument wskazuje też na sformalizowanie i zwiększenie dotychczasowej pomocy dla Ukrainy w sprawie broni oraz szkolenia żołnierzy, a także na inwestycje w ukraiński przemysł obronny. Ponadto cały proces udzielania gwarancji bezpieczeństwa nie musi być powiązany z procesem pokojowym.
Jednak zdaniem zachodnich urzędników takie porozumienie w sprawie Ukrainy mogłoby wpłynąć na przebieg wojny z Rosją utrudniając Władimirowi Putinowi przeciąganie jej w nadziei na osłabienie poparcia politycznego dla Ukrainy.
Ukraina jak Izrael?
Według dziennika "The Wall Street Journal" amerykańscy urzędnicy porównują ten dokument do modelu izraelskiego. Podobnie jak Ukraina, Izrael nie jest częścią NATO, ale od początku istnienia jako niezależnego państwa, otrzymuje wsparcie od Zachodu.
Jeden z przedstawicieli administracji prezydenta USA powiedział w rozmowie z gazetą, że wzór izraelski pozwala na rozwiązanie głównych problemów związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa Ukrainie bez członkostwa w NATO.
Taki model nie objąłby Ukrainy gwarancjami wynikającymi z art. 5. Sojuszu, natomiast pozwoliłby na przekazywanie temu państwu takiej pomocy, jaką otrzymuje od początku rosyjskiej inwazji.