"Pomarańczowa apokalipsa" znad Kanady zmierza do Polski. "Będzie czuć zapach dymu"
Chmura dymu zmierza do Polski
Kanada zmaga się z rekordową liczbą pożarów. Zbliżające się lato może okazać się pod tym względem wyjątkowo nieprzychylne. Jak podało BBC, pożary w całym kraju objęły już ponad 3,3 mln hektarów ziemi, ewakuowano tysiące ludzi.
Ogień pojawił się m.in. w Kolumbii Brytyjskiej, Albercie, Ontario, Nowej Szkocji i na Terytoriach Północno-Zachodnich. Amerykańska Narodowa Służba Pogodowa wydała ostrzeżenia dotyczące jakości powietrza dla praktycznie całego wybrzeża Atlantyku.
Urzędnicy ds. zdrowia od Vermont po Południową Karolinę i aż po Ohio i Kansas, ostrzegali mieszkańców, że wychodzenie na dwór może wywołać problemy z oddychaniem z powodu wysokiego poziomu drobnych cząstek stałych w atmosferze. Jak już pisaliśmy w naTemat, intensywny pomarańczowy dym przetoczył się przez Nowy Jork, Waszyngton i Filadelfię. Dym z Kanady jest już nad Europą. 7 czerwca chmurę wykryli naukowcy z norweskiego Instytutu Badań nad Klimatem i Środowiskiem (NILU) w obserwatorium Birkenes na południu kraju. Eksperci przewidują dalszą trasę dymu, który zmierza na południe Europy. Do Polski dym dotrze 10 czerwca.
Badacz Nikolaos Evangeliou podkreślił jednak, że docierający nad Europę dym zawiera znacznie mniejszą liczbę cząsteczek sadzy niż początkowo. – Oznacza to, że prawdopodobnie możemy zobaczyć dym jako słabą mgiełkę i być może poczuć zapach dymu. Ale liczba cząstek jest tak niska, że nie powinna powodować żadnego zagrożenia dla zdrowia – zapewnił. Wcześniej jednak gdy dym znajdował się nad północno-wschodnim rejonem Stanów Zjednoczonych, eksperci z Amerykańskiej Agencji Ochrony Środowiska sklasyfikowali powietrze jako: "niezdrowe, szczególnie dla osób, które już mają problemy z oddychaniem". Ostrzeżenia wydano wówczas m.in. dla Nowego Jorku, Connecticut. Komunikaty pojawiły się także dla miast, w tym Bostonu, Pittsburgha czy Waszyngtonu. – Zalecamy nie uprawiać sportu na zewnątrz i zminimalizować wychodzenie z domu, ponieważ powietrze stanowi bezpośrednie i długoterminowe zagrożenie dla zdrowia – ostrzegali mieszkańców urzędnicy zdrowia publicznego.