Boisz się kleszczy? Ciekawe, co powiesz na te, które umieją latać

Maciej Karcz
13 czerwca 2023, 17:13 • 1 minuta czytania
"Latające kleszcze" to potoczna nazwa na strzyżaki sarnie. Wprawdzie nie przenoszą boreliozy, ale mogą być równie niebezpieczne, co prawdziwe kleszcze. Ukąszenia strzyżaków są bardzo bolesne, mogą powodować silne reakcje alergiczne. Ponadto potrafią wejść do nosa, uszu i oczu! Czym są strzyżaki i jak się przed nimi bronić?
Strzyżaki sarnie lub jelenie panują w lasach. Jak się przed nimi chronić? Unsplash

"Latające kleszcze" czyli krzyżaki sarnie - gdzie występują?

"Latające kleszcze" nazywane są strzyżakami sarnimi, jelenimi lub po prostu leśnymi. Wyglądem bardzo przypominają zwykłe kleszcze, jednak zasadniczą różnicą wizualną między nimi są skrzydła, które posiadają strzyżaki. Gubią je jednak, gdy "podczepiają się" pod swojego żywiciela.


Strzyżaki posiadają ciemne, z reguły ciemnobrązowe pancerzyki, które ciężko jest rozgnieść. Ich odnóża zakończone są niewielkimi czepnymi pazurami. Dorosły osobnik strzyżaka nie przekracza więcej niż 5-6 milimetrów.

Jak wskazują nam przydomki strzyżaków, zamieszkują one głównie lasy. Można je spotkać na terenie całego kraju w okresie letnim, od czerwca do września, a także podczas ciepłych jesieni.

Z reguły ofiarami "latających kleszczy" padają zwierzęta leśne, takie jak jelenie, sarny czy borsuki, jednak mogą pasożytować na ludziach. Na atak strzyżaków najbardziej narażone są osoby, które podczas spacerów postanawiają poruszać się szlakami wydeptanymi przez zwierzęta. To właśnie w koronach drzew przy tych szlakach najczęściej przebywają strzyżaki.

Jak wyglądają objawy ukąszenia przez strzyżaki?

Chwilę po ugryzieniu przez strzyżaki możemy odczuć swędzenie bardzo zbliżone do tego, jakie wywołuje wkłucie się skórę komarów. Ból po ukąszeniu zwykle pojawia się drugiego dnia, któremu towarzyszy pojawienie się zaczerwieniona grudka.

Lekkie podskórne wybrzuszenie utrzymuje się od dwóch do trzech tygodni, jednak w naprawdę rzadkich przypadkach może zniknąć dopiero po kilku miesiącach.

Strzyżaki sarnie - jakie choroby przenoszą?

Choć w sieci nie brakuje komentarzy, że strzyżaki, podobnie jak kleszcze, przenoszą boreliozę, badania ekspertów nie potwierdzają tej opinii. Zdaniem ekspertów na największe niebezpieczeństwo ze trony strzyżaków narażone są dzieci oraz osoby dorosłe, które są uczulone na jad owadów. Ten może wywołać u nich rumień i silną reakcję alergiczną a w skrajnych problemy z oddychaniem.

Strzyżaki najczęściej mogą przenosić bakterie, które powodują problemy skórne.

Co odstrasza "latające kleszcze"?

Jeśli chcemy zminimalizować ryzyko ukąszenia przez strzyżaki, podczas leśnego spaceru powinniśmy pamiętać o tym, że owady te mają w zwyczaju atakować ofiary, które są ciemnego odcienia, tak więc warto założyć na siebie jasną część garderoby.

O dziwo, jest to jedyna skuteczna metoda walki ze strzyżakami, bowiem nie reagują one na spraye produkowane z myślą odstraszania innych owadów, takich jak zwyczajne kleszcze, meszki czy komary.