Każdy się w nich zakocha! Sześć książkowych romansów LGBT nie tylko na Pride Month
Książki o miłości LGBT. Sześć romansów nie tylko na Miesiąc Dumy
Ta lista powinna być znacznie dłuższa, ale mogliśmy wybrać tylko sześć. Oto historie jednopłciowych romansach i wielkich miłości, które zostaną w twojej głowie (i twoim sercu) na dłużej.
1. Pieśń o Achillesie, Madeline Miller
Jeśli kochasz mitologię grecką i romanse, to zakochasz się w "Pieśni o Achillesie". Powieść Madeline Miller, autorki "Kirke", jest odczytaniem na nowo "Iliady" Homera i poruszającej relacji Achillesa i Patroklosa. Mimo że u Homera mężczyźni byli najlepszymi przyjaciółmi, to już w epoce klasycznej zaczęto spekulować, że w rzeczywistości ci mitologiczni bohaterowie byli kochankami. Tak zresztą przedstawiali ich Platon, Ajschylos czy artyści w różnych epokach.
Tą drogą idzie Miller, która w urzekającej, pięknej "Pieśni o Achillesie" łączy wyobraźnię, wiedzę oraz mitologię i opowiada o wielkiej miłości legendarnego herosa i nieśmiałego outsidera. Uwaga, jeśli jesteś wrażliwcem i romantykiem, to najprawdopodobniej wylejesz morze łez.
2. Złodziejka, Sarah Waters
"Złodziejka" to powieść historyczna, kryminalna i romans LGBT, ale tym razem o kobietach. Sarah Waters, ekspertka epoki wiktoriańskiej, która przed laty napisała doktorat o homoseksualnych bohaterach historycznych książek, opowiada o dwóch młodych dziewczynach z zupełnie różnych londyńskich światów, których losy pewnego dnia się łączą. I to w niespodziewany sposób.
Córka złodziejki, Sue, na prośbę eleganckiego, tajemniczego oszusta, przyjmuje pozycję pokojówki arystokratki Maud Lilly, aby pomóc mu w jej uwiedzeniu, dzięki czemu wzbogaci się na jej dziedzictwie. Z czasem zdaje sobie jednak sprawę, że zależy jej na swojej pracodawczyni i wszystko się komplikuje. "Złodziejka" to książka ekscytująca, wciągająca i mroczna, w której nic nie jest takie, jakie się wydaje.
Książka Sarah Walters doczekała się wersji teatralnej, a także dwóch filmowych: telewizyjnej wersji BBC, "Fingersmith" (2005), a także głośnej i znakomitej koreańskiej adaptacji "Służąca" z 2016 roku, nagrodzonej szeregiem nagród, m.in. w Cannes i BAFTA.
3. Hurt/Comfort, Weronika Łodyga
"Hurt/Comfort" to polska powieść dla młodzieży LGBT, która zachwyca urokiem. Książka Weroniki Łodygi dzieje się w nadwiślańskich, szkolnych realiach i opowiada o dwóch chłopakach, którzy zakochują się w sobie i zawiązują relację.
Przy okazji borykają się z osobistymi problemami, jednak mimo że autorka porusza trudne problemy, to w "Hurt/Comfort" więcej jest tytułowego pocieszenia niż cierpienia. Mimo że to kolejni "zakochani nastolatkowie", to Łodyga unika sztampy i tworzy bohaterów, którym kibicujemy od pierwszej strony.
4. Carol, Patricia Highsmith
Nowy Jork, lata 50. XX wieku. Carol, ustatkowana i zamożna mężatka, nieoczekiwanie zakochuje się w młodszej Therese, aspirującej scenografce. W czasach, gdy homoseksualny związek nie mieścił się w społecznych normach, Carol i Therese podejmują próbę życia po swojemu, mimo że mają wiele do stracenia.
Wydana w 1952 roku książka Patricii Highsmith od razu stała się popularna wśród amerykańskich lesbijek, nazywano ją odważną i przełamującą tabu. "Carol" to nie tylko piękna miłosna historia, ale również powieść, która pokazuje, że czasami trzeba zaryzykować i postawić wszystko na jedną kartę, a na odwrócenie swojego losu nigdy nie jest za późno.
Głośna powieść LGBT doczekała się filmowej ekranizacji – wychwalanej przez krytyków, stylowej "Carol" w reżyserii Todda Haynesa, w której w główne bohaterki wcieliły się Cate Blanchett i Rooney Mara, obie nominowane za swoje role do Oscara (Mara została nagrodzona w Cannes). Film otrzymał zresztą tych nominacji aż sześć.
5. Ostatniej nocy w klubie Telegraph, Malinda Lo
I znowu lata 50., tym razem w San Francisco. "Ostatniej nocy w klubie Telegraph" Malindy Lo opowiada o siedemnastoletniej Lily Hu, córce imigrantów z Chin, która mieszka w zamkniętej społeczności w Chinatown. Dziewczyna odkrywa swoją queerową tożsamość i zakochuje się z wzajemnością w koleżance ze szkoły, Kathleen Miller.
Tyle że to nie są dobre czasy dla zakochanych w sobie dziewczyn. Lucy, Kathleen i inne lesbijki znajdują więc swoją bezpieczną przestrzeń w tytułowym klubie Telegraph. Ale co będzie poza jego murami? Powieść Malindy Lo jest wpisana w historię Stanów Zjednoczonych (to czasy Czerwonej Paniki) i dzieje się kilka dekad temu, ale jest uniwersalną opowieścią o byciu sobą i miłości, która nie zna (żadnych) granic.
6. Red, White & Royal Blue, Casey McQuiston
"Red, White & Royal Blue" Casey McQuiston to uroczy, czuły i podnoszący na duchu absolutny bestseller z 2019 roku i to nie tylko "New York Timesa". To połączenie komedii romantycznej i romansu, opowieść o nieoczekiwanej miłości syna prezydentki USA i... księcia Walii (fikcyjnego!), którzy początkowo skakali sobie do gardeł. Dla fanów motywu "od wrogów do kochanków" jak znalazł.
"Red, White & Royal Blue" tak zachwyciło czytelniczki i czytelników (autorka zrobiła nawet playlisty na Spotify dla wszystkich bohaterów!), że już 11 sierpnia obejrzymy na Amazonie filmową ekranizację z Taylorem Zakharem Perezem, Nicholasem Galitzine, Umą Thurman i Stephenem Fry. A jeśli komuś mało książek McQuiston, to równie romantyczna jest jej druga książka "One Last Stop", która tym razem zamiast dwóch zakochanych ma dwie zakochane bohaterki.