Kamery drogowe na trasie do Chorwacji. Tu sprawdzisz, gdzie tworzą się korki i których dróg unikać
Ktoś oczywiście zaraz powie – "Wielkie mi mecyje, odpalasz Google Maps, ustawiasz podróż i po kłopocie". I zasadniczo ta osoba będzie miała rację, bo dzięki mapom Google możemy wyznaczyć sobie najoptymalniejszą trasę, która dodatkowo może w czasie rzeczywistym dokonać aktualizacji i korekty ze względu na warunki panujące na drodze, na przykład korek spowodowany wypadkiem.
O ile oczywiście mamy włączony internet w telefonie przez całą podróż, co nie jest oczywiste, bo nie wszyscy decydują się na takie rozwiązanie, szczególnie gdy nie mają abonamentu i roamingu.
Kolejna sprawa to, że Google Maps wyznacza najszybszą trasę w danym czasie, dlatego patrząc wieczorem, nie zobaczymy utrudnień, które pojawiają się np. wraz z porannymi godzinami szczytu. No i warto dodać, że nie zawsze proponowana przez Google trasa będzie najszybsza lub nie nadłożymy bezsensownie kilometrów.
Nam więc chodzi o takie rozwiązania, dzięki którym już podczas procesu wytyczania podróży zobaczycie, które punkty na drodze korkują się najczęściej (nie tylko przez wypadki) oraz te części trasy, które po prostu warto omijać.
Zanim w ogóle wyjedziecie z Polski na południe Europy, warto mieć pod ręką linki do podglądu z kamer internetowych. W ten sposób macie szansę śledzić sytuację na przejściach granicznych, autostradach, ale nie tylko. Jeśli chodzi o podróż do Chorwacji, wybraliśmy dwie strony, które są godne uwagi.
Austriacka GDDKiA, czyli ASFINAG
Pierwsza to strona austriackiego GDDKiA, czyli ASFINAG (aut. Die Autobahnen- und Schnellstraßen-Finanzierungs-Aktiengesellschaft). Na niej nie tylko kupicie winiety, żeby poruszać się austriackimi autostradami, ale także sprawdzicie obraz z kilkudziesięciu kamer drogowych na terenie całej Austrii.
Mało tego, zobaczycie również natężenie ruchu na danej trasie, roboty drogowe (obecnie prowadzone oraz planowane) i podejrzycie obraz z kamer na głównych drogach Węgier, Słowenii, Chorwacji oraz północnych Włoch.
Strona Automobilklubu chorwackiego HAK
To druga, ciekawa strona, którą warto sprawdzić i przeklikać przed podróżą do Chorwacji. Znajdziecie na niej interaktywną mapę, na której wyświetlicie nie tylko podgląd z kilkudziesięciu kamer drogowych w Chorwacji.
Sprawdzicie też stacje paliw przy autostradach i głównych trasach oraz ceny paliw na każdej z nich, podejrzycie, gdzie możecie przenocować w trasie, gdzie znajdziecie bankomat, warsztat samochodowy, sklep, szpital, a nawet... kiosk.
Obowiązkowe wyposażenie auta w drodze do Chorwacji
Konwencja wiedeńska o ruchu drogowym reguluje prawnie, że policja z danego kraju, który ją podpisał, nie może karać kierowcy za brak jakiegoś sprzętu, który powinien się znaleźć w aucie.
Na przykład w Niemczech Polak nie może dostać mandatu za brak apteczki (w Niemczech wymagana), a Niemiec w Polsce za brak gaśnicy (w Polsce wymagana). Tak samo np. w Czechach nie powinniśmy dostać mandatu za brak apteczki.
Prawnie kierowca powinien mieć ze sobą tylko to, co regulują polskie przepisy – gaśnicę i trójkąt ostrzegawczy.
Czytaj także: https://natemat.pl/362903,samochodem-do-chorwacji-jakie-i-gdzie-kupic-winiety-wyposazenie-samochodu