Polska w czołówce ofiar rewolucji AI. Ten raport ujawnił, ilu z nas straci pracę

Natalia Kamińska
11 lipca 2023, 22:00 • 1 minuta czytania
Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju pokazała raport, z którego wynika, że sztuczna inteligencja zagraża bardzo wielu miejscom pracy, w tym w Polsce. W naszym kraju wskaźnik dotyczy ponad 30 proc. posad.
Sztuczna inteligencja zagraża wielu miejscom pracy. Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Piotr Kamionka/REPORTER

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju, która skupia 38 wysoko rozwiniętych i demokratycznych państw nie ma dobrych wiadomości. Z najnowszego raportu OECD wynika, że sztuczna inteligencja zagraża milionom miejsc pracy w państwach tej organizacji.


Z raportu, który opisał Reuters, wynika, że ponad jedna czwarta miejsc pracy w państwach OECD opiera się na umiejętnościach, które można łatwo zautomatyzować w nadchodzącej rewolucji sztucznej inteligencji. Co więcej, jak podkreśla w swoim raporcie organizacja, sami pracownicy obawiają się, że mogą stracić pracę na rzecz sztucznej inteligencji.

W Polsce może zostać zautomatyzowane ponad 30 proc. miejsc pracy

Miejsca pracy o największym ryzyku automatyzacji stanowią średnio 27 proc. siły roboczej w krajach OECD, przy czym najbardziej narażone są kraje Europy Wschodniej.

Najbardziej zagrożone są miejsca pracy na Węgrzech (36,4 proc. stanowisk). Na kolejnych miejscach znajdują się Słowacja (35,7 proc.) i Czechy (35,2 proc.). Polska zajęła czwarte miejsce (33,5 proc.).

Zawody najwyższego ryzyka zostały zdefiniowane jako te, w których wykorzystuje się na co dzień ponad 25 ze 100 umiejętności i zdolności, które zdaniem ekspertów można szybko zautomatyzować.

Trzech na pięciu pracowników obawia się, że mogą stracić pracę na rzecz sztucznej inteligencji w ciągu najbliższych 10 lat. Co ważne, badanie objęło 5300 pracowników w 2000 firm z branży produkcyjnej i finansowej w siedmiu krajach OECD.

Ankieta została przeprowadzona jeszcze przed pojawieniem się m.in. ChatGPT. Reuters, w swojej depeszy opisującej wyniki badania OECD, podkreśla jednak, że pomimo niepokoju związanego z pojawieniem się sztucznej inteligencji, dwie trzecie pracowników, którzy już z nią pracowali, stwierdziło, że automatyzacja sprawiła, że ​​ich praca stała się m.in. mniej nużąca.

Szef OECD: Rządy muszą pomóc pracownikom przygotować się do zmian

– Jak sztuczna inteligencja ostatecznie wpłynie na pracowników w miejscu pracy i czy korzyści przeważą nad ryzykiem, będzie zależeć od działań politycznych, które podejmiemy – powiedział dodatkowo na konferencji prasowej sekretarz generalny OECD Mathias Cormann.

I dodał: – Rządy muszą pomóc pracownikom przygotować się do zmian i skorzystać z możliwości, jakie przyniesie sztuczna inteligencja.

Według OECD m.in. płaca minimalna może pomóc złagodzić presję, jaką sztuczna inteligencja może wywierać na wysokość wynagrodzeń. Co ważne – rządy i organy regulacyjne muszą zapewnić, że prawa pracowników nie zostaną naruszone przez sztuczną inteligencję.