Piękna przez cały rok. Ta rajska wyspa jest najmniej podatna na turystykę sezonową w Europie

Małgorzata Chuchel
26 lipca 2023, 15:43 • 1 minuta czytania
Sezon urlopowy trwa w pełni i masowo szturmujemy najpopularniejsze wakacyjne kierunki takie jak Chorwacja, czy Grecja. Jednak nie każdy kraj charakteryzuje się sezonowością. Jak podaje Eurostat, maltańska turystyka jest na nią najmniej podatna.
fot. unsplash.com / Magdalena Smolenicka

Chociaż większości z nas wakacje i urlop kojarzą się z letnimi miesiącami, to z różnych względów nie każdy z nas może lub chce z nich wtedy korzystać. Dla jednych powodem będzie to, że jest wtedy po prostu zbyt gorąco i tłoczno, a dla innych to, że zbyt późno złożyli podanie o urlop. Zwykle jednak nie oznacza to, że coś tracimy, bo we wrześniu w krajach takich jak Chorwacja, czy Grecja nadal możemy cieszyć się słońcem i ciepłem, a i turystów już trochę mniej i noclegi tańsze.


Wiele krajów Unii Europejskiej skupia swoją ofertę turystyczną głównie na miesiącach letnich, a później wchodzi w tak zwany "martwy okres". Trend ten potwierdzają statystyki popytu turystycznego, który mierzony jest w liczbie noclegów w obiektach. Głównym zainteresowaniem od lat niezmiennie cieszy się lipiec i sierpień.

Według danych Eurostatu, Malta jest krajem o najmniejszej sezonowości

Eurostat, czyli, innymi słowy, Urząd Statystyczny Unii Europejskiej, postanowił zbadać, jak wygląda sytuacja w poszczególnych krajach. Według raportu "Key figures on European business 2023" krajem najmniej podatnym na sezonowość, jest Malta. Tuż za nią w rankingu są Finlandia i Litwa. Co ciekawe, również Polska plasuje się dosyć wysoko, bo na 8 miejscu. Z kolei najbardziej podatne na sezonowość okazały się Chorwacja, Irlandia i Grecja.

W ubiegłym roku na Malcie tylko 25 procent noclegów przypadało na lipiec i sierpień, podczas gdy średnia innych krajów w EU wynosiła 33 procent. Dane te potwierdzają także statystki polskich lotnisk dotyczące wylotów na wyspę.

Te ustalenia potwierdzają dane z Międzynarodowego Portu Lotniczego na Malcie. Analiza ruchu lotniczego między Maltą a Polską pokazuje, że w lipcu ubiegłego roku odbyło się 169 połączeń, a w sierpniu - 168. Tyle samo połączeń co w sierpniu miało miejsce także w październiku. Natomiast w kwietniu i maju było ich jeszcze więcej (aż 170). Co ciekawe, nawet w grudniu ruch lotniczy na linii Malta-Polska był znaczący (158 połączeń).Czytamy w informacji prasowej biura MTA Warsaw.

Co sprawia, że na Maltę latamy przez cały rok?

Chociaż Malta jest szczególnie atrakcyjna latem, to jest wiele powodów, aby odwiedzić ją o każdej porze roku. Niezależnie od sezonu, zachwyca swoją przyrodą, plażami oraz zabytkami.

Wyspa cieszy się klimatem śródziemnomorskim, co oznacza, że ​​temperatury są łagodne przez większość roku. Nawet w zimie dni są często słoneczne, a średnie temperatury wciąż sięgają około 15-20 stopni Celsjusza.

Zima i wczesna wiosna to doskonały czas na odkrywanie maltańskiej przyrody. Wędrówki po malowniczych krajobrazach i parkach narodowych, takich jak Park Narodowy Mgarr ix-Xini czy Park Narodowy Majjistral, oferują wspaniałe widoki i są doskonałym sposobem na aktywny wypoczynek.

Z Polski na Maltę o każdej porze roku dostaniemy się bezpośrednimi lotami z miast takich jak Kraków, Poznań, Katowice, Wrocław i Warszawa.

Czytaj także: https://natemat.pl/475505,malta-o-turystyce-na-wyspie-opowiada-john-mary-attard-dyrektor-mta-warsaw