Mamy listę bezpłatnych leków dla "młodszych" seniorów i dzieci. Co się na niej znajduje?
Obecnie część leków bezpłatnie przysługuje osobom powyżej 75. roku życia, a także kobietom w ciąży i w połogu. We wtorek prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy, która przewiduje, że cześć leków będzie bezpłatna dla dwóch nowych grup. Chodzi o poszerzenie grupy seniorów i przesunięcie granicy wieku do 65. roku życia.
Druga grupa, która będzie mogła bezpłatnie otrzymać wybrane leki to dzieci i młodzież do 18. roku życia. W sumie beneficjentami programu będzie ok. 16 mln osób, w tym ok. 7 mln to dzieci i młodzież do 18. roku życia.
W środę resort zdrowia opublikował wykaz preparatów, które będą bezpłatnie przysługiwały w tych obu grupach. W sumie na zaktualizowanej liście darmowych leków dla osób 65+ znalazło się 1 964 pozycji, a na wykazie dla dzieci i młodzieży - 2 825 pozycji.
Leki dla seniorów
Obowiązująca dotychczas lista bezpłatnych leków dla seniorów 75+ została zaktualizowana i w sumie jest tam blisko 2 tys. preparatów.
Są to m.in. wybrane leki przeciwcukrzycowe, leki przeciwzakrzepowe, leki stosowane w chorobach układu sercowo-naczyniowego, leki zmniejszające stężenie lipidów we krwi, preparaty hormonalne, kortykosteroidy, leki urologiczne, popularne antybiotyki i leki przeciwwirusowe, leki przeciwreumatyczne i przeciwzapalne, opioidowe leki przeciwbólowe, leki stosowane w chorobie Parkinsona czy Alzheimera, leki przeciwdepresyjne, leki okulistyczne m.in. przeciwko jaskrze.
Na liście jest także szczepionka przeciw pneumokokom. Do tej pory seniorzy mogli kupić ją z 50 proc. odpłatnością.
Leki bezpłatne dla dzieci
Na listę leków, które bezpłatnie będą mogły otrzymać dzieci, są m.in. leki przeciwbiegunkowe i przeciwwymiotne, leki stosowane w cukrzycy (insulina), leki przeciwłuszczycowe, kortykosteroidy do stosowania ogólnego oraz te na skórę, leki przeciwzapalne i przeciwreumatyczne, leki przeciwpadaczkowe, leki wziewne stosowane w chorobach obturacyjnych dróg oddechowych
Co istotne, dużą grupę leków na liście stanowią popularne antybiotyki, leki przeciwwirusowe czy przeciwhistaminowe, stosowane przy alergiach.
Na listę preparatów bezpłatnych dla dzieci i młodzieży do 18 r. życia wpisano także szczepionki przeciw grypie oraz przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV).